Obozy i kolonie – zalety tej formy rekreacji

Lato to wspaniały czas, który kojarzy się dzieciom z lenistwem i wolnym od nauki w szkole. To dwa upragnione miesiące, które z wielką nadzieją są wyczekiwane przez uczniów na różnym poziomie nauki. Dorośli nie mogą pochwalić się tak długim wolnym. Rodzice zastanawiają się więc jak urozmaicić swoim dzieciom czas, aby te nie siedziały przez cały okres przed komputerem lub telewizorem. Jedną z dostępnych form wypoczynku są kolonie dla dzieci lub obozy organizowane w różnych częściach naszego kraju.

Obozy i kolonie – odpowiedni wiek

Olsztyn, Gdańsk, Wrocław, Zakopane i wiele innych miast – w każdym większym mieście, jak również w mniejszym można fantastycznie spędzić czas, jeżeli bierze się udział w zorganizowanym wypoczynku dla dzieci w odpowiednim wieku. Jaki to jest ten odpowiedni wiek? Przeglądając oferty można znaleźć kolonie dla dzieci już od siódmego roku życia! Czy to nie za wcześnie, aby taki maluch, który na dobre nie przywitał się ze szkołą uczestniczył w takim wypoczynku? To wszystko tak naprawdę zależy od dziecka i od samych rodziców. Ułatwiona sprawę mają te osoby, które mają już nastolatka w swoim domu i wiedzą, że mają już za sobą nocowanie poza domem i udział w takich wyjazdach, jak chociażby zielona szkoła. Żadne obozy nie będą stanowiły dla nich problemów. Co innego kolonie dla młodszych dzieci. Tak naprawdę to rodzic musi podjąć decyzję odnośnie tego, czy jego dziecko jest już gotowe do tego, aby razem z innymi dziećmi odwiedzić Warszawę, Olsztyn, Kołobrzeg, czy Poronin, czy też jakąkolwiek inna miejscowość. Niektóre siedmiolatki aż rwą się do tego, aby poznawać świat i inne osoby. Inne maluchy mają jeszcze na to czas.

Samodzielność po raz pierwszy

Obozy i kolonie uczą samodzielności. To jeden z głównych aspektów i zalet tej formy wypoczynku. Tak, wszystkie dzieci znajdują się pod opieką kadry opiekuńczej, która zawsze ma na nich oko. Jednak tak naprawdę nie będą oni pilnowali, aby każde dziecko się samodzielnie ubrało, czy też wytarło sobie nos. Owszem sprawdzą, czy na deszcz mają oni odpowiedni ubiór, czy na plażę wezmą ze sobą ręcznik kąpielowy. Jednak dzieci w dużej mierze zdane są na własne zdolności. Kolonie dla dzieci zawsze kładą duży nacisk na samodzielność. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko ma z tym problem, to może najwyższy czas wysłać, go na kolonie, gdzie będzie musiało radzić sobie samo?

Obozy i kolonie – edukacja i zabawa

Obozy i kolonie dla dzieci to przede wszystkim edukacja w formie zabawy. Może dzieci nie będą chodzić do szkoły, ale mają szansę na to, aby nauczyć się wielu innych umiejętności na takich zorganizowanym wypoczynku. Kolonie są naprawdę fajne. Olsztyn ma wiele pięknych miejsc do odwiedzenia. Tak samo jest w przypadku innych miast, jakie można znaleźć na mapie naszego kraju. Może to najwyższy czas na to, aby zobaczyć jak dziecko radzi sobie samodzielnie? Czas na to, aby dzieci pojechały na obóz!