Jak wybrać firmę do czyszczenia elewacji?

Czyszczenie elewacji domu nie jest łatwym zadaniem. Można to wykonać samodzielnie, na przykład, wykorzystując uniwersalną myjkę ciśnieniową. Jednak nieumiejętne mycie może doprowadzić do pogorszenia stanu ścian. Dlatego w wielu przypadkach warto zdecydować się na pomoc specjalistycznej firmy budowlanej. 

Częstotliwość czyszczenia elewacji

Utrzymanie elewacji w nienagannym stanie wymaga regularnego czyszczenia. Wielu fachowców zaleca mycie elewacji przynajmniej raz w roku. Częstotliwość prac konserwacyjnych zależy jednak od wielu czynników. Pierwszym jest lokalizacja domu. Stopień i szybkość osadzania się zabrudzeń zależy od otoczenia budynku. Jeżeli znajduje się on bezpośrednio przy ruchliwej ulicy, na ścianach zobaczymy więcej brudu i kurzu, niż przy bliskim otoczeniu natury. Kontakt z roślinnością powoduje jednak narażenie na większą ilość wilgoci, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku tynków mineralnych. Mają wysoką nasiąkliwość, przez co elewacja jest bardziej narażona na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Ściany będą brudzić się szybciej, szczególnie jeśli mają nieregularną powierzchnię. Najlepsze są gładkie i zaimpregnowane powierzchnie, po których może swobodnie spływać woda. 

Wybór firmy budowlanej

Wybór firmy budowlanej powinien być uzależniony od doświadczenia pracowników i oferowanego zakresu usług. Podczas mycia elewacji może okazać się, że fragmenty wymagają dodatkowego zabezpieczenia lub naprawy. Firma może oferować też prace konserwacyjne innym elementów nieruchomości, na przykład, czyszczenie dachu i kostki brukowej wokół domu. Jedną z profesjonalnych firm jest SAW-BUD, która prezentuje swoje dokonania na stronie www. Jest to zakład z 20-letnim doświadczeniem, którego pracownicy nie boją się nowych wyzwań. Można się o tym przekonać najszybciej, jeśli naszym miejscem zamieszkania jest Łódź, bo jest to siedziba przedsiębiorstwa. Firma posiada specjalistyczne narzędzia, pozwalające na szybkie i skuteczne czyszczenie elewacji domów. Co ciekawe, urządzenia można też wynajmować w atrakcyjnych cenach. Jest to więc kompleksowa oferta dostosowana do potrzeb każdego właściciela domu.

Ograniczenie kosztów konserwacji

Czyszczenie elewacji przez zewnętrzną firmę wymaga oczywiście poniesienia większych kosztów. Możemy je ograniczyć poprzez zakup lub wynajem narzędzi, w tym myjki ciśnieniowej. Jej użycie wymaga jednak pewnej wprawy. Urządzenie powinno mieć regulowaną moc oraz siłę strumienia wody. Oba parametry należy dopasować do powierzchni ściany. Mycie elewacji zaczynamy od górnej części i powoli przesuwamy się w dół. Jeżeli zauważymy uszkodzenia, należy przerwać pracę i przyjrzeć się konkretnym fragmentom. Elewacja może wymagać zabezpieczenia i nie zawsze będziemy w stanie wykonać samodzielnie.

Rozwiązania dostosowane do potrzeb

W powyższych przypadkach warto skonsultować się z firmą budowlaną. Pracownicy pomogą dobrać odpowiednie środki chemiczne, aby ściana mogła być skutecznie oczyszczona, a dalsze prace nie powodowały zwiększenia poziomu uszkodzeń. Jest to ważne szczególnie podczas czyszczenia ścian jednolitych, na których wszystkie spękania są mocno widoczne. Można to ograniczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest podział elewacji na dwie części. Na jednej pozostawiamy tynk, a na drugie montujemy drewno lub kamień. Dzięki temu zabezpieczymy miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia i ułatwimy sobie prace konserwacyjne. Rozwiązania najlepiej dostosowane do naszego domu może zaproponować firma budowlana. Dlatego nie warto wahać się przed skorzystaniem z usług specjalistów.