Ekologiczne ogrzewanie budynku – pompy ciepła

Czy zakup pomp ciepła się opłaca?

Aktualnie rynek energetyczny ulega niezwykle szybkim przemianom. Nieustannie wzrastają ceny węgla, oleju opałowego lecz również gazu. Tym samym odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne. To zaś sprawia, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na pompy ciepła.

Wysokiej jakości produkty odnaleźć można na stronie https://elektro-sanit.pl/. Olsztyn jest miastem, w którym montuje się coraz więcej tego typu instalacji. Montaż pomp ciepła pozwala na wykorzystywanie zielonej energii do produkcji ciepła. Tym samym jest to rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku tych budynków, w których nie ma możliwości ogrzewania stosunkowo tanim gazem ziemnym. Pompy ciepła działają na zasadzie przepływu ciepła z obszaru z niższą temperaturą do obszaru z temperaturą wyższą. Posiadają one bardzo wysoki współczynnik efektywności energetycznej, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych kotłów lub nawet ogrzewania elektrycznego. Najbardziej popularne są pompy typu woda – woda, grunt – woda lub też powietrze – woda. Najwygodniejsza jednak okazuje się pompa powietrzna, gdyż nie wymaga ona wykonywania odwiertów.

Opłacalna inwestycja w pompy ciepła

Porównując poszczególne możliwości w zakresie ogrzewania domu dostrzec można duże różnice co do ich ceny. Najdroższy okazuje się ogrzewanie elektryczne bez zasilania fotowoltaiką. Dużym kosztem jest również ogrzewanie olejem opałowym z kotłem tradycyjnym, a także kotłem kondensacyjnym. Niższe ceny ogrzewania uzyskuje się w przypadku ekogroszku, drewna czy też tradycyjnego węgla. W porównaniu do wszystkich wymienionych form ogrzewania budynków pompy ciepła przedstawiają się bardzo korzystnie. Jednakże największe różnicę dostrzega się w odniesieniu do ogrzewania z wykorzystaniem instalacji elektrycznej oraz oleju opałowego. W takich wypadkach różnice między pompą ciepła a wymienionymi typami ogrzewania sięgać mogą nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Natomiast różnice w ogrzewaniu pompą ciepła a kotłem kondensacyjnym na gaz są stosunkowo niewielkie. Jednakże Zastanawiając się nad instalację pompy ciepła należy brać nie tylko względy finansowe lecz także inne korzyści.

Korzyści wynikające z montażu pompy ciepła

Montaż pomp ciepła jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim pozwala on na zaoszczędzenie czasu, gdyż pompy Działają w sposób automatyczny i nie wymagają żadnej obsługi. Ich montaż pozwala także dbać o środowisko, gdyż urządzenia wykorzystują tylko ekologiczne oraz przyjazne zdrowiu odnawialne źródła energii. System jest niezwykle wygodny, gdyż można nim sterować automatycznie, wykorzystując W tym celu panel, a także aplikacje w smartfonie. Tym samym z dużą swobodą oraz z łatwością można dostosować temperaturę w pomieszczeniu do swoich indywidualnych potrzeb. Pompy ciepła zapewniają również bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zwłaszcza w odniesieniu do kotłów tradycyjnych. Nie wytwarzają one najmniejszego zagrożenia pożarowego. Ich montaż jest bardzo prosty, podobnie jak eksploatacja. Charakteryzują się one także bardzo niskim poziomem awaryjności oraz wysoką efektywnością pracy. Jest to jednak nie tylko ogrzewanie lecz również klimatyzacja w jednym produkcie. I trzeba także martwić się o zakup oraz składowanie paliwa, opał czy też innych tego typu elementów. Z wykorzystaniem pompy ciepła można stworzyć także dom energooszczędny, uzupełniony panelami fotowoltaicznymi, a także ogrzewaniem podłogowym.