słowa kluczowe: USA, koczownicy, wolność.
Idee2021.04.24 00:40 04:20

Wolność.

 
 

Czasy obecne skłaniają do rozmyśleń o terezniejszości, o przyszłości, o stosunkach międzyludzkich, zobowiązaniach społecznych, o wolności... Kim jest pojedyńczy człowiek, od kogo i od czego jest zalezny... Co nam wolno i co nas ogranicza. Chociażby te maseczki - czy one są społecznym obowiązkiem, czy przymusem...


 

W filmie dokumentalnym o Iraku, jeden z bohaterów powiedział coś takiego: "Jestem szyitą, to jest mój ojciec jest szyitą więc my wszysc też..."

Taka jest prawda. Przynależność religijna każdego z nas jest związana z tym, gdzie należą nasi rodzice i dziadkowie. Związki religijne dziedziczymy tak samo jak dziedziczymy przynależność kulturową, narodową i rasową. Nasza przynależność do określonej grupy społecznej nie wynika ze świadomego naszego wyboru, ale jest wynikiem dziedziczenia. Z pokolenia na pokolenie przekazujemy utworzone tradycje i wartości. Uważamy, że w to co wierzymy, nasze ideały, są najwartościowsze na swiecie, ale to nie jest nasz wybór. My zwyczajnie nic nie wiemy, lub wiemy bardzo mało o innych wierzeniach, czy ideałach.

W wojnie religijnej sunitów i szyitów giną tysiące i miliony wiernych. Między chrześcijańskimi wyznawcami też trwały i trwają wojny.
W Irlandii Pólnocnej na maleńkim skrawku ziemi i przy niewielkiej społeczności, przez przeszło 30 lat trwała wewnętrzna wojnę religijna, dzieląca rodziny i przyjaciół, ginęli ludzie i tracono dobytki.

Wartością naszego życia jest nasz udział w budowie wspólnoty w której żyjemy. Im większa jest nasza wspólnota, tym większa jest nasza użyteczność. Posiadane zasoby materialne mają sens i radość z tego posiadania jest tylko wtedy, kiedy możemy się tym dzielić z innymi. Wyobraźmy sobie cudowny pałac i wszelki dostatek na bezludnej wyspie, gdzie właściciel jest samiutki jak palec z dnia na dzień, od rana do wieczora. Jest absolutnie wolny!

Współżycie w dużej rodzinie ludzkiej ogranicza naszą wolność. Jesteśmy uzależnieni od innych, którzy są wokół nas. Mamy obowiązki jako rodzice, względem bezradnych dzieci, albo jako dzieci względem bezradnych rodziców. Obowiązki bywają trudne, dlatego, że różne są przypadki życiowe ludzi. Bywają tragedie i rozpacz, a te powodują, że ludzie sa bezradni wobec tego co ich spotyka. I tu potrzebni są inni ludzie.

A inni ludzie, to są nie tylko ci najbliżej nas, tu mamy cały system zalezności i powiązań. Mamy zawodowe służby, które regulują nasze zalezności i ograniczają naszą wolność. Oczywiście każdy z nas ma swoją opinię o tych służbach, władzy, zależnościach, rozporządzeniach, decyzjach, itp. Jednak nie kwestionujemy potrzebę istnienia szkół, szpitali, policji, wojska, to są właśnie ludzie, którzy nam są czasami potrzebni i niestety ograniczają naszą wolność. A wszystkie te służby, na które narzekamy, są takie jak my. Wywodzą się z tych samych szkół, tych samych środowisk, są też członkami tych samych parafii i zwykle wiernymi tych samych religii.

Jest takie greckie słowo agape. Słowo to ma szeroką interpretację chrześcijańską, ale jego pochodzenie jest wcześniejsze, starożytne.  Oznacza wzajemny szacunek między ludźmi, którego celem jest dobre współżycie społeczne. 

A dla takich którym więzy społeczne są ciężarem, są możliwości życia wolnego, tak jak to robią nomadzi w USA. Porzucają więzy społeczne, ograniczenia miejskie i jadą na pustynię. Tam żyją według własnego uznania. Oczywiście,aby tam aby żyć, są zmuszeni korzystać z tego co reszta społeczeństwa produkuje; żywność, samochody, energia, ale mają satysfakcję, że nic nikomu nie dają. Nie muszą płacić elimentów, ani podatków, ani opłacać kwaterunków. Tam podobno jest już 10 000 takich samochodów i niezależnych od nikogo ich właścicieli. Nawet wydali poradnik dla nowych chętnych których pociąga takie życie.

Off-road, off-grid: the modern nomads wandering America's back country | Life and style | The Guardian

Posumowując, jak się nie lubi tego co się ma, to można sobie urządzić to co się lubi nie oglądając się na nic i wiele to robi, choć nie wszyscy to pochwalają.

 

74 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑