słowa kluczowe: Putin, Rosja, UE, USA., Xi.
Świat2021.02.09 19:43 02.10 16:16

Między Wschodem a Zachodem.

 

Tekst dyskusyjny do artykułu Jarka Ruszkiewicza ;)

 

Polityka USA największego obrońcy i budowniczego światowej demokracji, znalazły się w demokratycznym kryzysie. Ostatnie i nawet te poprzednie wybory wzbudzają wątpliwości wśród amerykańskiego społeczeństwa i powodują tlenie się nieufności do amerykańskich władz.


 

Niejasna amerykańska sytuacja polityczna pozwoliła na nowe odmienne od dotychczasowych, reakcje w polityce światowej.
Zagrożeniem dla amerykańskiej demokracji nie jest jakaś specjalna broń masowego rażenia, ale inny system władzy. Prezydent Trump odsłonił możliwość pojawienia się w USA autokraty. Czy systemy autokratyczne Rosji i Chin są bardziej efektywne?

Nowa ekipa w Białym Domu aby nie poświęcić całej kadencji potępianiu prezydenta Trumpa, musi wymyśleć własną niezależną politykę. I tu jest właśnie problem. Sprawy tak stoją, że nie jest możliwa tradycyjna, przedtrampowska polityka Demokratów - kooperacja z Chinami i ciągłe demonizowanie Rosji.

Nie da się zaprzeczyć temu, że polityka globalna Chin, nie pojawiła się wczoraj, a trwa już przeszlo dwie dekady i nie da się zaprzeczyć, że chińską polityką kieruje partia komunistyczna. W czasie kiedy Rosja była ZSRR, też Chiny były komunistyczne, a całkiem zgrabnie pasowały do tworzenia przeciwwagi dla komunistycznej Rosji. Dzisiaj pojawiły się zasadnicze zmiany i trudno jest udawać, że nie mają one znaczenia dla całego świata.
Czy ambicje Xi potęgują zagrożenie? Oczywiście. Zagrożeniem jest wzrost siły ekonomicznej i militarnej. Chiny przeszły dramatyczny wzrost gospodarczy w ostatnich dziesięcioleciach i wykorzystują swoją potęgę gospodarczą, aby interweniować w gospodarkę światową, po to aby stać się centrum globalnych innowacji. . . Chiny przekształcają swój ciężar gospodarczy w siłę militarną, modernizując swoje siły militarne i rozwijając zdolności, aby przeciwdziałać sile Stanów Zjednoczonych głownie na zachodnim Pacyfiku .

Polityka ekonomiczna USA jest niejasna. Cła na import towarowy z Chin podnoszą ceny na artykuły w handlu, ale nie są one wystarczająco wysokie, aby motywować własną krajową produkcję. Z drugiej strony jest mała świadomości wśród amerykanskiej populacji, że największy wzrost finansow jest skutkiem inwestycji na giełdach "wschodnich tygrysów", a nie kreowania miejsc pracy na własnym rynku.

Rozruch własnej produkcji, to budowa całego ciągu produkcyjnego; od surowców do produktu koncowego. Potrzeba do tego talentów twórczych i motywacji do twórczego produkcyjnego działania, a nie tylko składanie produktu koncowego z części pozyskanych z importu . Na to jednak się nie zanosi, z tego co widać, to jest masowe zamykanie sklepów wielobrażowych Walmart.

Zmiany w Europie.

Polityka amerykańska i zawirowania w stosunku do Chin i Rosji spowodowały europejskie próby usamodzielnienia się. Europa skorzystała z momentu nieuwagi amerykańskiej aby podpisać umowę o współpracę z Chinami. Jednocześnie w Europie pojawiła się grupa polityczno-gospodarcza do konkurencji z dominacją tak siłą amerykańską jak i chińską. Europa chce skorzystać na amerykańsko-chinskiej konfrontacji bez alienacji tak jednych jak i drugich .

Europa zaczyna rozmowy z Rosją, nawet zmontowany byle jak problem Nawalnego nie tworzy tu przeszkody. Do Moskwy udał się minister spraw zagranicznych UE J. Borrell na rozmowy z S. Ławrowem. Nie wiadomo nic o całości rozmów, ale z tego co wiadomo, to Rosja nie daje się tanio sprzedać. Ławrow zarzucił UE brak lojalności. Na Borrell'a spadła fala krytyki po powrocie, za tą wizytę, która odbyła się w czasie, kiedy Rosja wyrzuca europejskich dyplomatów.

Rosja pod sankcjami wygrywa zamiast przegrywać; Nord Stream 2 idzie do przodu, szczepionka covidova Sputnik - robi furrorę, cena ropy naftowej idzie w górę, jednym słowem, sankcje Rosji nie załamły.

Obawy i miejsca zapalne.

A jeżeli naciski polityczne doprowadzą do formalizacji chinsko-rosyjskiego układu wojskowego, to przegrana Zachodu będzie całkowita. I wszyscy to wiedzą. A jako dowód na taką oczywistość w lutym 2021 odbędą manewry Rosji, Chin i Iranu na Oceanie Indyjskim. Okręty USA mają polecenie wracać do brzegów Ameryki.https://www.zerohedge.com/geopolitical/russia-iran-china-hold-joint-naval-drills-centcom-chief-blasts-iran-driver-instability

USA mają problem na Morzu Południowo-Chińskim gdzie Chiny budują sztuczne wyspy i powiększają własne wody terytorialne. Już parokrotnie amerykńskie okręty musiały się wycofać stamtąd, pod presją chińskich ostrzeżeń. Amerykanie nie mają właściwie czego szukać na tamtych terenach, ale mają bazę na Filipinach i strzegą Taiwanu.

Aby umocnić swoją tam pozycję, USA szukają możliwości stworzenia nowego paktu wojskowego na wzór NATO. (Utworzone w 1954 r. SEATO, rozpadło się w 1977r). https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3120916/how-us-plans-first-quad-summit-leaders-japan-australia-and

Nowy układ byłby "mini NATO", USA, Japonia, Australia i Korea Pd. Pojawiają się tu jednak komplikacje; Australia ma rozległe stosunki handlowe z Chinami, które są odbiorcą surowców z rozległych australijskich kopalń odkrywkowych. Japonia natomiast, zwiększa kooperację z Rosją. Obecny premier Japonii Suga, daje jasno do zrozumienia, że ​​planuje podążać za„ dwutorową ”polityką Shinzo Abe w stosunkach z Moskwą, która zakłada rozmowy w sprawie terytorialnej i podpisanie traktatu pokojowego z Moskwą wraz z rozwojem więzi handlowych.

Natomiast Chiny montują w Europie grupę 17+1 państw gotowych na chinskie inwestycje. To są państwa z Europy Wschodniej. Jak ostatnio podano, Litwa i Estonia nie zamierzają udać się na summit organizowany przez Chiny. Litwa i Łotwa z kolei są zaniepokojone zbliżeniem Rosji i Chin.

Inne unijne państwa tej grupy Bulgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Polska, Romunia, Słowacja and Słowenia, oraz państwa spoza UE countries Albania, Bosnia, North Macedonia, Montenegro i Serbia, są w stałym kontakcie z chinskimi władzami. Nie wiem jak to Polska zamierza pogodzić, kiedy w USA zaliczają Polskę do swoich najbardziej cennych przyjacioł. https://www.heritage.org/international-economies/commentary/poland-valuable-ally-america
https://www.politico.eu/article/xi-jinping-eastern-summit-lithuania-estonia-snub-china/

A ponadto Chiny wysyłają ostrzeżenie i rysują "czerwone linie".
„Global Times” komunistycznych Chin ostrzegł prezydenta Bidena na początku zeszłego tygodnia, że ​​„powinien on w ciągu pierwszych 100 dni udzielić znaczącej odpowiedzi na szczerość Chin, ponieważ szczerość i cierpliwość nie będą trwać wiecznie”.
" Waszyngton musi „szanować stanowisko i obawy Chin w sprawie Tajwanu,… zaprzestać ingerencji w sprawy Hongkongu, Tybetu i Xinjiangu, które mają znaczenie dla suwerenności i integralności terytorialnej Chin, oraz powstrzymać próby ograniczenia rozwoju Chin poprzez wtrącanie się w Sprawy wewnętrzne Chin. … Kwestie te dotyczą podstawowych interesów Chin, godności narodowej stanowią czerwoną linię, której nie wolno przekraczać. Każde wtargnięcie zagroziłoby Chinom i USA.”
.https://thehill.com/opinion/national-security/537882-beijing-and-washington-lay-down-red-lines-who-will-blink-first

Podsumowanie.

Tak Władimir Putin jak i Xi Jinping mają niezagrożoną przyszłość w polityce krajowej jak i światowej popartą decyzjami prawnymi własnych najwyższych władz państwowych. Wniosek dla Zachodu jest taki, że musi się z tym pogodzić, kreowanie drobnych nieprzyjemności prowadzi do budowy odpowiedniej do tego obrony, a nie prowadzi do załamania się systemów.

Chiny nie czują żadnego zagrożenia i kontynują własną politykę " nowego jedwabnego pasa i drogi" bardzo skutecznie. W polityce światowej, w ONZ, wraz z Rosją są w stanie zatrzymać wszystki niekorzystne decyzje polityczne.

Pozycja Rosji wydaje się być też wygodna i niezagrożona. Oprócz zasobów surowcowych i ogromnych obszarów leśnych, jest żródłem pożądania tak ze strony Chin jak i państw zachodnich. USA nie wiedzą jak do Rosji podejść; użycie kija jakimi są liczne sankcje nie działa, a marchewki Zachód nie ma. Chiny i po części Indie i Pakistan i Iran są wygodnymi dla Rosji partnerami i odbiorcami rosyjskiego uzbrojenia.
Rosja wysyła też ostrzeżenia. Naukowcy rosyjskich sił powietrznych opisują strategię Pentagonu w zakresie integracji powietrznej, lądowej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej w celu sparaliżowania wroga - znaną jako operacje wielodomenowe - jako egzystencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji.
"Rosja jest w stanie przejść od odstraszania nuklearnego do polityki zastraszania potencjalnych wrogów niedopuszczalnym i złożonym zniszczeniem wszelkimi rodzajami broni w ramach działań prewencyjnych w obliczu groźby wojny lokalnej wiszącej nad Federacją Rosyjską."
https://www.themoscowtimes.com/2021/02/09/russia-floats-pre-emptive-intimidation-strike-to-counter-us-strategy-a72876

Być może te działania rosyjskich hakerów faktycznie istnieją i mają znaczenie.
Europa ma obecnie problemy; z jednej strony epidemia a do tego "brexit" powodują, że UE nie może się pozbierać. Współpraca z Chinami jest próbą poszerzenia europejskich możliwości, które we wspólpracy z USA są nieosiągalne. Surowce z Rosji są Europie niezbędne do dalszego rozwoju. Należy więc przypuszczać, że Europa w dalszym ciągu, mimo zastrzeżeń amerykańskich, będzie sięgać na Wschód we własnym dobrze pojętym interesie.

 

84 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Między Wschodem a Zachodem. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.02.09 o 20:26
Dyskusyjny?
Raczej uzupełniający :)

4/2 Ławrow z Wangiem dali sobie buzi przez telefon :)

+www.mid.ru
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Między Wschodem a Zachodem. 
Anna PK., 2021.02.12 o 16:20
Rosja jest przygotowana na rozłam z Unią Europejską, jeśli UE nałoży nowe, paraliżujące sankcje w związku ze sporem o traktowanie lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, ostrzegł w piątek czołowy dyplomata kraju.

W odpowiedzi na pytanie o gotowość Moskwy do zerwania więzi z UE, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w telewizyjnych wystąpieniach, że Rosja nie chce być izolowana, ale musi zwiększyć swoją samowystarczalność, aby stawić czoła potencjalnym sankcjom UE.

+www.foxnews.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Między Wschodem a Zachodem. 
Anna PK., 2021.02.09 o 23:35
Dzisiaj, tj. 02.09.21 eozpoczęło się dawno przygotowywane spotkanie państw Europy śr. z władzami Chin. Większość państw europejskich na to spotkanie wysłała ministrów, a nie głowy państwa, jest to mały ukłon w stronę J. Bidena, który był przeciwny temu spotkaniu.

Niektóre państwa liczą na chińską szczepionkę.

+www.rferl.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

podobna tematyka

Anna PK.
Rosyjska ruletka Macrona. (Świat)
Jarosław Ruszkiewicz
Davos w Monachium (Świat)
Anna PK.
Rosja i Europa: długo oczekiwany finał (Świat)
Anna PK.
Armenia - lekcja polityki. (Świat)
Jarosław Ruszkiewicz
Co Polska ugrała na Białorusi? (Polska)
Jarosław Ruszkiewicz
Białoruś - próba poskładania puzzli (Świat)
drnowopolski
FR, III RP – sitrep na koniec 2019 roku (Świat)
drnowopolski
Szatański miot znów tryumfuje! (Świat)
Jarosław Ruszkiewicz
P.C.Roberts : Tulsi Gabbard - R.I.P (Świat)
Spiritolibero
O wyższości Rosji Putina nad Polską Kaczyńskiego (Polska)

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑