słowa kluczowe: Polska, Rosja, Ukraina, religie..., zabory.
Świat2021.02.06 00:22 04:30

Na zielonej Ukraine...

 
 

Ukraina, jak sama jej nazwa wskazuje, jest państwem na krawędzi. Jest na krawędzi Wschodu i Zachodu, czyli na styku różnych religii, które stały się podstawą rozwoju kulturalnego. Historycznie przez stepy ukraińskie maszeroway ludy bułgarskie, mongolskie, tatarskie, ruskie, aby w końcu na długi czas podzielić je na wpływy polskie i rosyjskie.


 

Historia Ukrainy zaczyna się Rusią Kijowską, Wielkim Księstwem Kijowskim. Za sprawą Wielkiego Księcia Włodzimierza, Ruś Kijowska przyjęła chrzest w 988 roku, z rąk greckich duchownych Cyryla i Metodego. Ci dwaj uczeni przetłumaczyli Pismo Święte z greki na język słowianski, a dokładnie na język starobułgarski używając greckiego alfabetu,  to stało się zaczątkiem kulturowym tamtych terenów. Religijnie pieczę nad Księstwem Kijowskim sprawowały władze religijne Konstantynopola.

Najazd Tatarów i kolejne wojny spowodowały upadek Księstwa Kijowskiego. Słowiańskie i religijne tradycje chroniły się uciekając na północ, dając początek powstaniu nowych miast ruskich, między innymi Moskwie, tam też z czasem wyłoniła się Rosja. Upadek Bizancjum  spowodował, że Moskwa stała się centrum duchowym prawosławia.

W ostateczności po szeregu wojen, stepy ukrainskie zostały podzielone na rzece Dniepr, gdzie prawy brzeg należał do Polski, a lewy do Rosji. Kijów też znalazł się we władaniu rosyjskim.

Wpływy polskie charakteryzował Kościół Katolicki, który wchodził tam w konflikt z ustanowioną wcześniej Cerkwią Prawosławną. W zasadzie kariera polityczna zamożnego bojara, Rusina w polskiej polityce, była możliwa jedynie poprzez zmianę wyznania. Unia Lubelska zawarta w 1596 stworzyła większe możliwości dla rzymskich wpływów, powstała religia greko-katolicka, zwana inaczej unicką. Religia ta polegała na tym, że został zachowany grecki obrządek religijny, ale ośrodkiem decyzyjnym został Watykan.

Rozbiory Polski na długie lata spowodowały, że na stepach ukraińskich nie było polskich władz. Na terenach zaboru rosyjskiego, unici szybko wrócili do Cerkwi Prawosławnej, ale w zaborze austryjackim cerkiew greko-katolicka stała się ideologiczną podstawą narodzin Ukrainy jako odrębnego od sąsiadów narodu, stała się podstawą polityczną i kulturową ukraińskiej narodowości.

Po zakonczeniu I Wojny Światowej, po upadku mocarstw zaborczych, Polska odzyskała częściowo tereny wschodnie , w efekcie czego zostały tam od nowa ustanowione polskie władze, polskie szkoły, a również dominacja polskiego Kościola Katolickiego. Proces ten ograniczył ukrainzację na korzyść polonizacji. To spowodowało narastanie poważnych antagonizmów. W czasie II WW ukraiński nacjonalizm się umocnił, poprzez współpracę Ukrańców z okupantem niemieckim, a następstwem tego były rzezie i mordy na ludności polskiej na terenach zachodniej Ukrainy.

Ukraina swoją państwowość zawdzięcza liderom komunistycznych ZSRR. Jako republikę Ukrainę powołał Lenin na terenach kontrolowanych przez Rosję, potem Stalin po WW2 ją powiększył o tereny polskie, węgierskie, słowackie,..i wprowadził Ukrainę do ONZtu. Ostatecznie w 1954 roku, Chruszczow dołożył Ukrainie Krym.

Kooperacja z Rosją i innymi republikami sprzyjała rozwojowi Ukrainy, w najlepszym swoim okresie Ukraina liczyła 60 mln. ludzi. Dzisiaj Ukraina liczy...43,5 mln. ludzi.
Rozpad ZSRR pozwolił Ukrainie na szybkie ustalenie niepodległości. Propaganda zachodnia, parcie NATO na tereny byłego ZSRR rozbudziły na powrót ukraiński nacjonalizm. Dwie "majdanowe rewolucje" oderwały Ukrainę od Rosji, zubożyły oraz wewnętrznie mocno ją skłócily. Reformy językowe, czyli ograniczenie używalności języka rosyjskiego, doprowadziły do ucieczki z Ukrainy, głównie do Rosji, znacznej liczby wykształconych Ukrainców i naukowców uniwersyteckich .

Po roku 2014 Krym znalazł się w granicach Rosji, a oderwać się od Ukrainy chcą również tereny wschodnie Doniecka i Ługańska; prorosyjski jest Charkow, Krzywy Róg i Odessa. Krym teoretycznie nigdy do Ukrainy nie należal, bo kiedy Stalin rejestrował Ukrainę w ONZ, Krym należał do Rosji. A Chruszczow nie dopełnił formalności międzynarodowej rejestracji Krymu dla Ukrainy, stąd Krym do Ukrainy nie wróci. ( Taki sam problem ma Armenia w ONZ, Nagorny Karabach należy do Azerbajdżanu). Węgry też domagają się Zakarpacia, Orban wydał ukraińskim rodakom węgierskie paszporty i domaga się pozwolenia szerszego rozwoju języka i kultury węgierskiej. Z tego powodu węgierskie władze chcą zawetować przystąpienie Ukrainy do NATO, czy UE.

Jednym z ciekawych wydarzeń są próby reform cerkiewnych przez prezydenta Poroszenkę w czasie jego kadencji. Po upadku Księstwa Kijowskiego pod mongolskim najazdem, władze cerkiewne wycofały się na północ. A po upadku Bizancjum, Cerkiew Prawosławna Rosji z patriarchatem w Moskwie, stała się liderem przeważającej części prawosławia i wierni Ukrainy znaleźli się pod jej auspicjami. Polityka niezależności Ukrainy po upadku ZSRR znalazła też oddzwięk w organizacji cerkiewnej. Oprócz wspomnianych Unitów na Zachodniej Ukrainie, powstał Patriarchat Kijowski, który przejął część parafii od Patriarchatu Moskiwskiego. A prezydent Poroszenko postanowił dalej reformować cerkiew prawosławną Ukrainy poprzez uzyskanie autokefalii od patriarchy Konstantynopola, Bartłomieja. I obecnie na Ukrainie Cerkiew Prawosławna jest podzielona aż na trzy części; moskiewską, kijowską i konstantynopolską.


Niedawno, obecny prezydent Ukrainy, Władimir Zełensky, udzielając wywiadu dla AXIOS. wypowiedział takie zdanie: "Mam pytanie do prezydenta Bidena, kiedy Ukraina wejdzie do NATO?" Myślę, że prezydent Zelenski zna od dawna odpowiedź na to pytanie. Do NATO nie przyjmują nikogo z kim można mieć kłopot. A Ukraina ma same kłopoty, głownie na granicach. NATO nie weźmie na siebie nieuporządkowanych problemów granicznych. Zresztą  kilka lat temu kanclerz Merkel stanowczo zapowiedziała, że Ukrainy w NATO nie widzi. Ukraina stała się  uciążliwym balastem dla Europy. 

Ukraińskie nadzieje na "Plan Marshalla" też się nie sprawdzają, a pożyczki MFW narzucają ograniczenia, tj. podwyżki cen na państwowe usługi i podwyżki podatków dla społeczeństwa. Jakoś nie udaje się też zwalczyć korupcji, a nawet powołać sądu antykorupcyjnego. Ostatnio  prezydent Zelensky kazał zamknąć trzy popularne kanały telewizyjne, oskarżając właścicieli o prowadzenie antyukrainskiej propagandy. A to jest już cenzura i jest oczekiwanie na reakcję zachodnich liberalnych władz, w tym amerykańskich, na tego rodzaju działanie.

 

110 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Na zielonej Ukraine... powtórnie chorują 
interesariusz, 2021.02.06 o 10:02
Podobno 600 osób na Ukrainie powtórnie zachorowało na świrusa, i to już po 3 miesiącach (od 3 do 6 miesięcy),

co to oznacza ?

Może na Ukrainie testowane są nowe odmiany koronawirusów ?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Na zielonej Ukraine... 
Wican, 2021.02.07 o 18:40
Moskwa została trzecim Rzymem, ale tutaj brakło też wielkiej wizji polskim decydentom. Za "matkę ruskich grodów" uznawany był Kijów. I nasi nie wykorzystali tego, a mogli to miasto ogłosić trzecim Rzymem.
Co do braku kariery wśród Rusinów bez zmiany wyznania, to do pewnego czasu, była taka możliwość. Konstanty Ostrogski był nawet hetmanem litewski 2 razy. Zmarł on w pierwszej połowie XVI wieku. Przerwa w hetmanacie dotyczyła ujęcia go przez Iwana Srogiego. Z niewoli uciekł. Iwan liczył, że go pozyska.
Andrzej Niemirycz był też chyba prawoslawny-wojewoda kijowski.
Jeszcze Adam Kisiel z czasów wojen z Kozakami.
Michal Wiśniowiecki kasztelan bracławski. Było ich niewielu, ale do pewnego momentu, była możliwość robienia kariery przez prawosławnych
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Na zielonej Ukraine... 
Anna PK., 2021.02.07 o 18:50
W zasadzie te prawosławne kariery nie miały miejsca na terenie Polski, tylko na terenach Księstwa Litewskiego, gdzie było też sporo protestantów przy władzy.

//Za "matkę ruskich grodów" uznawany był Kijów. I nasi nie wykorzystali tego, a mogli to miasto ogłosić trzecim Rzymem.//

To jest nielogiczne, katolicy mieli Rzym i zwalczali wszystkie następne uzurpacje.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑