słowa kluczowe: OLW, OT, WOT, obrona terytorialna, terytorialsi.
Polska2019.08.03 22:44

Obrona Terytorialna

   

Czyli o naszej tarczy

 
Są trzej panowie: Szeremietiew, Michalkiewicz i... Antoni :-)
 

Koncepcja OT strasznie mi się spodobała. Pierwszy raz zetknąłem się z nią jeszcze na Nowym Ekranie we wpisach i komentarzach prof. Szeremietiewa. Pisał on obronie terytorium kraju przez lokalne oddziały dobrze przeszkolonych ludzi, którzy funkcjonują poza regularną armią, bronią okolicy w której mieszkają i którą dobrze znają. Taka koncepcja zakłada masowość obrony w razie wojny i właśnie ta masowość jest cechą charakterystyczną OT. Prof. Szeremietiew porównał także bardzo obrazowo i zarazem trafnie OT i reguralne WP odpowiednio do tarczy i do miecza. Efektem istnienia OT z prawdziwego zdarzenia jest świadomość potencjalnego przeciwnika, że w razie zajęcia terytorium koszty utrzymania zdobytych pozycji mogą być zbyt duże aby opałcało się atakować dane państwo.

I w tym momencie warto wspomnieć o opinii jaką w kilku wystąpieniach (w kontrze do wypowiedzi gen. Polko) zaprezentował S. Michalkiewicz, który stwierdził, że koncepcja walki na własnym terytorium jest błędna i należy dążyć do tego aby przeciwnik w ogóle na nie nie wtargnął. Odniosłem wtedy wrażenie, że nie rozumie on do końca sens istnienia OT. Otóż właśnie samo jej istnienie jest już silnym argumentem za tym aby przeciwnik nie podejmował prób inwazji. Regularna armia natomiast jest stosunkowo prosta do obejścia, ale gdy ma się świadomość, że po jej pokonaniu będzie się miało przeciwko sobie miliony uzbrojonych ludzi, chęć pokonania zwykłej armii może zmaleć do zera. I tu jest sedno problemu.

Ale w jednym z red. Michalkiewiczem jestem gotów się zgodzić - obecna OT zupełnie nie jest w stanie spełnić swej funcji wobec prób zajęcia Polski przez armię jakiegokolwiek państwa (najczęściej się oczywiście mówi - nietrudno zgadnąć - o mitycznej już agresji Rosji), a jej rzeczywisty cel to obrona przed potencjalnym atakiem ze strony neobanderowców, pośród których nasz zachodni sąsiad ma zapewne pokaźną ilość "współpracowników". I taki cel istnienia obecnej OT utworznej przez Antoniego Macierewicza uważam za najbardziej prowdopodobny.

Dlaczego? Dlatego, że podstawowa cecha OT czyli masowość w wypadku kraju takiego jak Polska może być zapewniona tylko w przypadku gdy członkami OT będzie co najmniej kilka (o ile nie kilkanaście, a nawet dwadzieścia) - milonów osób. Czy to realne? Pod wzgledem ilości Polaków i Polek jak najbardziej. Wystarczy sobie uświadomić, że kobiety mogą być wyśmienitymi strzelcami wyborowymi (o obronie własnego domu i dzieci przez przeszkoloną kobietę to nawet wolę nie wspomniać), a operatorem drona bojowego może być nawet osoba nie w pełni sprawna fizycznie.

I jeszcze kwestia wyposażenia - jak się pomyśli o tych milionach osób, które trzeba wyposażyć we wszystko (od kilku zestawów bielizny począwszy, poprzez broń strzelecką, a na wyrzutniach pocisków kierowanych i środkach łączności skończywszy) oraz o tym, że to się wszystko będzie zużywać w trakcie szkoleń, to ilość miejsc pracy może iść w setki tysięcy... (wszystko to oczywiście musi być w 100% produkcja krajowa)

Obecnie jednak do tych kilku czy kilkunastu milonów nam bardzo daleko - nie ma chyba nawet 100 tys... I raczej nie prędko będzie jeśli uwzględni się powiązane z istnieniem OT kwestie:

- interes naszego "głównego sojusznika" i jego położonego w Palestynie mocodawcy.

- brak suwerenności monetarnej

- brak powszechnego dostępu do broni

- brak odpowiedniego systemu edukacyjnego 

A na koniec mam wątek osobisty. Na terenie mojego dawnego liceum w Lublinie (OLW) utworzono jednostkę... OT. I dobrze - więcej takich! :-) 

 

275 odsłon średnio 5 (8 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Obrona Terytorialna 
Wican, 2019.08.03 o 23:20
Jak to u nas bywa to zrobiono znowu lekką parodię. Nic nie jesteśmy w stanie zrobić dobrze i do końca?
OT to powinno być nie tylko wojsko z bronią. Ale powinno się wcielić do tego OSP, harcerzy, ratowników medycznych, kluby strzeleckie, szkoły sportów walki, zawodnicy biegający na orientację, wspinacze, grotołazi. Bronią ręczną można nauczyć się posługiwać każdego. Ale musi być masowość i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, umiejętność posługiwania się mapami, itd. Kilka okręgów przygotować bardziej i lepiej wyposażyć. A na opinii Szeremietiewa i generała Polki bym nie polegał. Ten pierwszy to wolennik walki w stylu powstańców warszawskich, a drugi to głupek. Naprawdę głupek. Znakomity żołnierz polowy (wiem od znajomych, którzy byli na misjach), natomiast poza polem walki gamoń. Taki harpagonów potrzebujemy, gdy będzie wojna. Ale w czasach pokoju lepiej ich trzymac z dala od decyzji.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
Jasiek, 2019.08.04 o 07:00
Ha! To mój pierwszy wpis na tym Portalu, a Ty jesteś Pierwszym Komentatorem :-)
Dzięki za odwiedziny i ważne uwagi.

"umiejętność posługiwania się mapami, itd. "

Kurde, to fajnie wyłazi w najmniej spodziewanych momentach. Było raz w "Szansie na Sukces" młode dziewczę imieniem i nazwiskiem Joanna Kulig (teraz to znana aktorka - widocznie Józefowicz i Stokłosa ją intensywnie promowali) Mann oczywiście zapytał się skąd przyjechała i powiedziała, że z miejscowości położonej 14 km od Krynicy Górskiej. Dopytał , z której strony. Odpowiedziała, że to... trudne pytanie Ale się ładnie uśmiechnęła :-)

Akcja od 15 do 32 sek:

+www.youtube.com

Ukłony
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna 
Wican, 2019.08.05 o 10:22
Dlatego mój syn jak jeździ autem to na razie ma nakaz, aby używać papierowych map. A dopiero jak zabłądzi, to GPS.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
Jasiek, 2019.08.04 o 09:40
"A na opinii Szeremietiewa i generała Polki bym nie polegał."

Generalnie to się zgadza. Każdy z nich ma jakieś wypowiedzi, które go dyskwalifikują na pewnych płaszczyznach. Sam pamiętam jak RS mówił coś o "agresji Rosji", Michalkiewicz taktownie omija problem genezy "Solidarności" i suwerenności monetarnej, AM się wykorbił na wypowiedzi o Jedwabnym Szlaku, Polko jak sam napisałeś :-)
Ale każdy z nich ma w pewnych dziedzinach do powiedzenia coś wartościowego i ważne żebyśmy potrafili oddzielić ziarna od plew.

Przykładowo to pierwszy raz od Szeremietiewa dowiedziałem się o OT, od Michalkiewicza ile pieniędzy zabiera ludziom państwo, bo jak ostatni gamoń nie potrafiłem zastosować dodawania w zakresie od 0 do 100, Polko jest super na polu walki. Nawet Piłsudski powiedział, że Polska ma interesy na Wschodzie, a na Zachodzie mają nas w d...

Ale problem z autorytetami mamy. I to poważny.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
Lotna, 2019.08.04 o 14:03
„powinno się wcielić do tego OSP, harcerzy, ratowników medycznych, kluby strzeleckie, szkoły sportów walki, zawodnicy biegający na orientację, wspinacze, grotołazi. Bronią ręczną można nauczyć się posługiwać każdego. Ale musi być masowość i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, umiejętność posługiwania się mapami, itd.”

Marzenia ściętej głowy.

Musiałoby się BARDZO dużo zmienić, żeby do tego doszło.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna 
Wican, 2019.08.05 o 10:17
Tak naprawdę to w zasadzie decyzja ustawodawcy. I tyle. Wtedy nastąpiłoby umasowienie ruchu obronnego. I OT nie byłaby oderwana od mas, tylko wprost z mas by się wywodziła.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna 
Trojanka, 2019.08.04 o 09:45
Skoro masz Jasiek,dziewiczy wpis na niepodległy to gratulacje i prosimy o więcej :))'
No to nie na temat , ale na dobry początek taka ciekawostka "mnie" się rzuciła w oczy podczas porannego przeglądy prasy przy kawie.

+t.co

PS. na temat WOTu się nie wypowiadam, ponieważ kompletnie się nie zam na wojsku,jedynie jak coś wyszperam w necie a mnie zaciekawi to czytam.
JAK najwięcej dobrze wyszkolonego polskiego Wojska w POLSCE, szczególnie specjalsów..Za tym optuję.
No ale nie po to zlikwidowano nam wojsko, jak staliśmy z rozdziawionymi gębami przyglądając się temu...nie po to "wyczyszczono doświadczone dowództwo /Mierosałwiec, Smoleńsk/żeby teraz było silne POLSKIE WOJSKO!
Ma być inne wojsko,poza polskim prawem...dla nich przygotowano miejsce!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
Jasiek, 2019.08.04 o 10:17
"PS. na temat WOTu się nie wypowiadam, ponieważ kompletnie się nie zam na wojsku..."

"JAK najwięcej dobrze wyszkolonego polskiego Wojska w POLSCE"

A jednak się znasz :-)

Dzięki za link - pislam całą gębą :-(

Całuję rączki :-*

@--->>>>>>>--------------
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna 
Jan Twardowski, 2019.08.04 o 15:18
Zwraca Pani uwagę na szczegół, niezwykle istotny szczegół, który wskazuje na to, że polska armia została zlikwidowana w dosłownym słowa znaczeniu. Smoleńsk i Mirosławiec to ta sama układanka, z której wynika, że Polska nie ma szans na swoją armię, gdyż zlikwidowano jej całe dowództwo, nie zapominajac przy tej okazji o generale Petelickim. Jeżeli ktoś uważa, że te zdarzenia nie są tą samą sekwencją likwidacji naszej armii, to niczego innego nie pojmie.
Polska nie posiada żadnej armii, a to, co jest nią nazywane, to karykatura armii i nie ma co się łudzić, że to się zmieni.
Nie jeden raz powtarzałem, że logicznym wydawałoby się ściągnięcie jankeskich zagonów do Polski przez prezesa, aby te broniły nas w razie czego przed Niemcami, ale gdyby tak było faktycznie, to preziowi powinno też zależeć na odbudowie polskiej armii, a to ma on głęboko.
Jedyną uzasadnioną kwestią jest posiadanie baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i myślę tu o bazie w Redzikowie, bowiem tylko tego typu systemy byłyby w stanie ochronic nas przed potencjalnym atakiem ze strony Rosji, ale tylko byłyby, bo nie są w stanie zagrozić rosyjskim rakietom, a samolotów Rosja nad Polskę wysyłać nie będzie, a czołgów tym bardziej. Atak rakietowy wystarczy, aby całkowicie zniszczyć nasz kraj i mowa o głowicach konwencjonalnych. Trzy eksplozje jądrowe w stratosferze nad Polską, pozbawiają nas możliwości przesyłania energii elektrycznej, a to w zupełności wystarcza, aby zupełnie sparaliżować nasze terytorium.
Obrona przed naszymi przyjaciółmi z Ukrainy nie wchodzi jednak w gre z racji tego, że niemal na szczeblu ustawowym ustalono, że to nasi dozgonni przyjaciele, podobnie jak Niemcy zresztą, którzy także należą do UE i NATO. Po co zatem nam jankesi w Polsce, skoro Kaczyński dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że Rosja nie ma interesu w ataku na Polskę? Podpowiem, po to, aby chronić realizację założeń 447JUST i po nic innego.
Nikt nie myśli o dywersyfikacji naszej obronności w 99% uzależniając ją od USA, a w pozostalym jednym 1% od reszty NATO.
Zatem nie będzie żadnej polskiej armii, a bajanie o OTK to tylko wyborcza pasza dla idiotów.
Polskę bedzie chronić armia unijna, która niebawem powstanie i tylko nikt nie wie przed kim nas będą bronić ukraińscy najemnicy zasilający szeregi unijnej armii.

Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna 
Trojanka, 2019.08.04 o 15:48
Najlepszy minister...skoro tak to nie ma się co dziwić!
+odkrywca.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
Krzysztof J. Wojtas, 2019.08.04 o 13:01
Generalnie.
Należy dążyć do przywrócenia poboru.
Nie na 2 lata. Raczej na 0,5 do 1 roku.
Chodzi o podstawowe szkolenie.
Studia to także szkolenie zakończone tytułem "podchorąży" - z opcją stopnia oficerskiego przy powołaniu na służbę.
Brak takiego wyszkolenia powinien eliminować z kariery w służbie publicznej.

OT - to ochotnicze formacje chcących dbać o bezpieczeństwo. W zasadzie - na wypadek wojny - każdy powinien mieć przydział do określonej jednostki. Nawet zadeklarowani cywile.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
Jasiek, 2019.08.04 o 19:51
"Należy dążyć do przywrócenia poboru.
Nie na 2 lata. Raczej na 0,5 do 1 roku.
Chodzi o podstawowe szkolenie.
Studia to także szkolenie zakończone tytułem "podchorąży" - z opcją stopnia oficerskiego przy powołaniu na służbę.
Brak takiego wyszkolenia powinien eliminować z kariery w służbie publicznej."

Takie to oczywiste, a jednak ktoś to rozmontował.

Dziękuję Panu za odwiedziny i przedstawienie cennej opinii.

Ukłony
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna 
Wican, 2019.08.05 o 10:21
Tak naprawdę, to nawet 6 tygodni mogłoby starczyć, a potem tylko cykliczne powtórki. Klasyczna unitarka
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
finka, 2019.08.04 o 18:15
Mnie też podoba się idea OT, jestem z pokolenia, które i w szkole średniej i nas studiach miało coś w rodzaju przeszkolenia. Teoria to była parodia prowadzona przez trepów, ale praktyka już lepsza.W liceum było strzelanie, chodzenie na azymut, a na studiach całkiem dobre przeszkolenie medyczne, do dziś dobrze umiem opatrywać rany czy unieruchomić rękę. Komu to przeszkadzało? A może warto rozważyć model szwajcarski, nie znam się na tyle,żeby jakiś model zaproponować ale naszemu sojusznikowi z BW, który zamierza się tu sprowadzić, zupełnie narodowa OT nie pasuje, jak i całemu pompowanemu w mediach lewactwu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Obrona Terytorialna   
Jasiek, 2019.08.04 o 19:56
"...naszemu sojusznikowi z BW, który zamierza się tu sprowadzić, zupełnie narodowa OT nie pasuje, jak i całemu pompowanemu w mediach lewactwu."

Też myślę, że to jeden z ważniejszych powodów dlaczego wszystko, nie tylko OT, tak się w Polsce układa.

@--->>>>>>>>-------------------

Serdecznie pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2020   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑