słowa kluczowe: Blinken, USA.
Świat2020.11.25 23:40 23:42

W Ameryce idzie nowe...

 
 
Joe Biden wybrał weterana administracji Obamy Antony'ego Blinkena na najwyższe stanowisko w polityce zagranicznej w USA. Blinken stoi przed zadaniem odbudowy globalnych relacji i naprawy zepsutego Departamentu Stanu.
 
Antony John Blinken (urodzony 16 kwietnia 1962 r.) To amerykański urzędnik rządowy, który pełnił funkcję zastępcy sekretarza stanu USA w latach 2015–2017 oraz zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w latach 2013–2015 za prezydenta Baracka Obamy. Blinken jest obecnie analitykiem ds. Globalnych w CNN .

Blinken urodził się w żydowskiej rodzinie, a jego biografia  brzmi tak, jakby był wychowany na życie w królestwie dyplomatycznym. Uczęszczał do liceum w Paryżu, ukończył studia licencjackie na Harvardzie, a później podjął studia prawnicze na Columbii. Ojciec Blinkena, Donald, również absolwent Harvardu, był bankierem inwestycyjnym, który służył jako ambasador USA na Węgrzech.
Blinken mówi nienagannie po francusku, z  minimalnym angielskim akcentem. W Paryżu znalazł się jako dziecko po tym, jak jego rodzice się rozwiedli, a jego matka, Judith, poślubiła polsko-amerykańskiego ocalałego z Holokaustu międzynarodowego  prawnika Samuela Pisara.

Jego nieżyjący już ojczym, Samuel Pisar,  urodził się w Białymstoku, w Polsce, w rodzinie żydowskiej Davida i Heleny (z domu Suchowolski) Pisar. Jego ojciec założył pierwszą w regionie firmę taksówkową.
Ocalał z Holokaustu, przeżycia  opisał we  wspomnieniach „Of Blood and Hope” ( "Z krwi i nadziei") o tym, jak przeżył nazistów, w tym czas spędzony w obozach zagłady na Majdanku, Auschwitz i Dachau . W wywiadzie dla Washington Post z 2013 roku Pisar, po tym jak został międzynarodowym prawnikiem i powiernikiem francuskich prezydentów, opisał, jak Antony Blinken jako nastolatek w Paryżu poprosił o wysłuchanie swoich doświadczeń podczas wojny. - "Chciał wiedzieć -opowiadał Pisar -przyjął to, co mi się przydarzyło, kiedy byłem w jego wieku i myślę, że zrobiło to na nim wrażenie i nadało mu inny wymiar, inne spojrzenie na świat i na to, co może się tutaj wydarzyć. Kiedy musi się dzisiaj martwić trującym gazem w Syrii, prawie nieuchronnie myśli o gazie, dzięki któremu wyeliminowano całą moją rodzinę ”. Po śmierci Pisara w 2015 r. Biden powiedział, że jego wspomnienia powinny być „lekturą obowiązkową. Stanowi to mocne przypomnienie dla każdego pokolenia o naszym nieustannym obowiązku, aby nigdy nie zapomnieć ”. Samuel Pisar został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Blinken opisał Europę jako „ważnego partnera” i odrzucił plany administracji Trumpa dotyczące usunięcia wojsk amerykańskich z Niemiec jako „głupie, złośliwe i strategiczne przegrane. Osłabia NATO, pomaga Władimirowi Putinowi i szkodzi Niemcom, naszemu najważniejszemu sojusznikowi w Europie ”.
Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, Jest ona bardzo zbliżona do polityki z czasów prezydenta Obamy.

O Chinach: " Ponieważ my, Żydzi, od tysiącleci jesteśmy niepewni siebie, doświadczając niesprowokowanej nienawiści i nieszczęść na całym świecie, z wyjątkiem Chin, zawsze zadajemy sobie pytanie, czy jakaś nowa osoba lub wydarzenie jest „dobre dla Żydów”. Ponieważ Nowe Chiny przeżywały tak wiele wrogości w swojej krótkiej historii, Antony Blinken, prawdopodobnie nowy amerykański sekretarz stanu, będzie dobry dla Chin.
https://news.cgtn.com/news/2020-11-24/Will-Blinken-be-good-for-China--VFE3b4Q5Og/index.html
Zeszłego lata powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone i Chiny są zdecydowanie konkurentami, chciałby, aby ścigały się na szczycie, a nie na dole. Można przypuszczać że ma na myśli to, że Chiny i Stany Zjednoczone mogą współpracować w obszarach, w których interesy narodowe się pokrywają. Obejmują one zajęcie się wspólną zmianą klimatu i zdrowiem publicznym w pierwszy dzień Bidena.

O Rosji: Blinken podkreślił znaczenie „politycznego osłabiania Rosji w społeczności międzynarodowej i izolowania jej politycznie”. Oczekuje się również, że Biden wymieni innego bliskiego pomocnika, Jake'a Sullivana, jako doradcę ds. Bezpieczeństwa narodowego, a Linda Thomas-Greenfield jako jego ambasador przy ONZ Sullivan przyznała Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów, że powiedział dziennikarzom w 2016 roku, że kampania ówczesnego kandydata Donalda Trumpa może mieć powiązania z Rosją.
"Jestem absolutnie przekonany, że działania Rosji na Ukrainie są strategicznym przegranym dla Rosji idącej w przyszłość. Po pierwsze, tak, można powiedzieć, że Rosja „wygrała Krym”, ale czyniąc to przegrywa i prawdopodobnie przegrywa Ukrainę. Ukraina jest bardziej zjednoczona w swojej zachodniej orientacji niż kiedykolwiek. A poczucie tożsamości narodowej jest głębsze niż kiedykolwiek."
https://www.brookings.edu/blog/brookings-now/2014/06/06/antony-blinken-for-russia-bloom-will-come-off-crimean-rose/

O Polsce. Antony Blinken był w Polsce w 2016 roku i wystąpił w Warszawskiej Bibliotece Publicznej.
Parę słów po polsku. Dziękuję Wam bardzo. Dziękuję Michale za ciepłe wprowadzenie. Jestem wdzięczny German Marshall Fund i Warszawskiej Bibliotece Publicznej za hojną gościnność
I dalej po angielsku.
"Nie wyobrażam sobie lepszego otoczenia dla naszych dwóch narodów do pogłębienia naszych trwałych więzi przyjaźni niż tutaj w towarzystwie Czesława Miłosza i Marka Twaina, Henryka Sienkiewicza i Emilii Dickinson - głosów dowcipu, pamięci, sumienia, w których poezji i prozie przypomina nam się wszystko, co łączy ludzkość."
https://pl.usembassy.gov/blinken/
 

81 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑