słowa kluczowe: Biden, Putin, Russia, USA.
Świat2020.11.19 18:24 11.21 17:05

Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja

 
 

Na zdjęciu Biden i Gromyko. 1988rok. TASS

Autor: Dmitri Trenin, dyrektor Carnegie Moscow Centre, jest pracownikiem centrum od czasu jego powstania. Wyjątki z jego artykułu.  https://carnegie.ru/commentary/83270


 

Biden nazywa Rosję największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i postrzega politykę Moskwy jako mającą na celu wewnętrzne osłabienie krajów zachodnich; podważanie jedności takich instytucji jak NATO i Unia Europejska i podważanie liberalnego porządku świata.  Joe Biden powiedział w 2011 roku, że spojrzał Putinowi w oczy i stwierdził, że nie ma duszy, odpowiedź Władimira Putina brzmiała: „Rozumiemy się nawzajem”.

Biden został wybrany na czterdziestego szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Putinowi pozwolono  na mocy ostatnich zmian Konstytucji FR pozostać na Kremlu do 2036 r., a to zapowiada się jako jeden z najzimniejszych osobistych relacji między przywódcami USA i Rosji.

Jednak Biden nie uważa, że ​​podjęta pod koniec zimnej wojny próba integracji Rosji z systemem zdominowanym przez Stany Zjednoczone była błędem. Odrzuca wszelkie przekonania, że ​​niepowodzenie tych wysiłków było wynikiem rozszerzenia NATO na wschód: jego zdaniem rosyjskiej paranoi nie należy tolerować. Problem według niego, problem polegał raczej na przejęciu państwa rosyjskiego przez jego służby bezpieczeństwa. Jednak Biden nie rezygnuje z Rosji. Być może w latach 2011–2012 nie udało się obalenie Putina w stylu arabskiej wiosny, ale Biden ma nadzieję, że w przyszłości pojawią się nowe możliwości. Tak więc, zdaniem Bidena, Rosji nie należy osaczać: po pierwsze, uczyniłoby to zbyt niebezpieczną dla Stanów Zjednoczonych; po drugie, jedyną rzeczą, która utrzymuje Putina u władzy, jest nacjonalizm i antyamerykanizm. W końcu Rosja wróci do zmysłów, porzuci politykę Putina i uzna, że ​​ może się odbudować tylko  zaangażując się z Zachódem.
Taka konkluzja daje wgląd w przyszłą politykę Bidena wobec Rosji i sugeruje, że polityka ta będzie polegała na lepszej koordynacji działań agencji rządowych USA związanych z Rosją; organizowanie cyberofensy przeciwko Rosji; konsolidacja sojuszy i partnerów  z USA; wywieranie presji na Rosję i zmuszanie jej do zapłacenia bardzo wysokiej ceny za swoje działania. Będzie także konstruować konflikty nie jako konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Rosją, ale między rosyjską kleptokracją i oligarchią z jednej strony a narodem rosyjskim z drugiej.  Ameryka wspiera rosyjskie „podziemne społeczeństwo obywatelskie”. Głównym narzędziem tego podejścia, będzie polityka obnażanie rosyjskiej oficjalnej korupcji poprzez przecieki, wymienienie i zawstydzenie sprawców oraz dyskredytowanie Kremla w oczach zwykłych Rosjan.
Oprócz poszerzenia linii frontu konfrontacji amerykańsko-rosyjskiej o demokrację i prawa człowieka, Biden może też liczyć na odważniejszą walkę z Rosją w państwach byłego ZSRR, od Ukrainy, Białorusi i Mołdawii po Kaukaz Południowy i Azję Centralną. Biden przez lata ściśle nadzorował politykę Waszyngtonu w rządzie Obamy wobec Ukrainy; ostatnio bardzo głośno popierał białoruską opozycję i bardzo krytycznie oceniał politykę Moskwy wobec Mińska, a także rolę Rosji w Górskim Karabachu. Więcej tarcia między USA a Rosją we wszystkich tych regionach to pewny zakład.

 

185 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
interesariusz, 2020.11.19 o 19:28
Warto byłoby zastanowić się, co ściąga do Ameryki zdolnych ludzi poza bugsami.

Dlaczego zdolni ludzi są tak amoralni?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Anna PK., 2020.11.19 o 20:41
Proszę pamiętać, że Ameryka po WW2 w porównaniu z tragiczną Europą jawiła się jak niedostępny raj. Do Ameryki ciągnęli wszyscy; Włosi, Polacy, Francuzi i Portugalczycy...
Zmiana w dobrobycie Europy nastąpiła w latach 60-tych i później, ale mit jeszcze trwał. Dzisiaj już tego nie ma. Do Ameryki ewentualnie ciągną Azjaci.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
interesariusz, 2020.11.19 o 21:54
Myślałem o całej historii,

ale jeśli wziąć pod uwagę tylko czasy współczesne, to też ludzie ciągną, cwani mogą się tam odkuć i dorobić, można jak nigdzie indziej, no może poza paroma enklawami na dalekim wschodzie.

Ameryka fascynuje rzekomymi możliwościami.

Nie można powiedzieć, iż do Ameryki ciągnęli np. Polacy. Nie, do Ameryki ciągnęli specyficzni Polacy, tak samo jak wyrodki z innych narodowości. Trzeba mieć specyficzną mentalność i charakterek, aby się połasić na amerykański styl życia.

Ale, zadałem pytanie, bo sam tak do końca nie wiem, dlaczego ludzie lecą budować amerykańską potęgę. Widać jakiś barani pęd po drabinie światowego stada. Tylko odporni na karierę są w stanie się przeć "światłom wielkiego miasta".
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Wican, 2020.11.20 o 15:41
Nie można tak historycnzie generalizować. Niektórych tam ciągnęły możliwości, a nie chcieli żyć w będzy galicyjskiej, pod obcym panowaniem zresztą. Czasami tak się te rozwiązuje problem przeludnienia. Dochodzą wojny, po których pojawia się różna emigracja
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja   
Ikulalibal, 2020.11.20 o 16:36
// Niektórych tam ciągnęły możliwości, a nie chcieli żyć w będzy galicyjskiej, pod obcym panowaniem zresztą//

I dlatego żyli na krańcu świata pod obcym panowaniem.A czy "bogaciej" dowiedzielibyśmy się gdyby tylko USA zdecydowały się wreszcie upublicznić statystyki mówiące o tym jaki procent migrantów z Europy przeżywał pierwsze 3 lata,jak duża populacja przystąpiła do w oswajania "dzikiego zachodu" a jaka ostatecznie oswoiła,itp
Byłoby to o tyle proste że (w przypadku migrantów) istnieje ścisła ewidencja prowadzona przez urząd emigracyjny.Zaś "oswajający" jechali na zachód na podstawie nadań działek ziemi wydawanych przez państwową agendę.

Gdybyśmy poznali dane liczbowe to być może okazałoby się że samotna noc w zimowej syberyjskiej tajdze jest bezpieczniejsza niż jeden dzień europejskiego migranta w USA.(oczywiście mowa o realiach schyłku XIX w )
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Wican, 2020.11.20 o 17:37
Ale jednak różne były drogi. Poza tym, jedni oswajali Dziki Zachód, inni wschodnią Rosję, inni Chile, itd. Różne były wybory.. Po wojnach, część wracać nie mogła.A jak już się zadomowisz to nie wrócisz.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja   
Ikulalibal, 2020.11.20 o 18:35
// Po wojnach, część wracać nie mogła.A jak już się zadomowisz to nie wrócisz.//

Przecież nie omawiamy celowości i możliwości powrotów.Mówimy raczej o "wyjazdach" zniewolonych ludzi .Bo tak się pan wyraził prawda ?: / a nie chcieli żyć w będzy galicyjskiej, pod obcym panowaniem zresztą/

Więc nasuwa się dość logiczne pytanie.Zważywszy na to że w nowej ojczyźnie "imigranci" mieli statu obywateli III kategorii więc zatrudniali się do najprostszych,żeby nie powiedzieć:najpodlejszych,prac,to nalezy zapytać dlaczego tego samego nie mogli robić u siebie,w Galicji.Z tego co wiem, mino "obcego panowania" żadna z form działalności gospodarczej nie była zakazana.
Dlaczego trzeba było jechać hen,za morze żeby kopać rowy?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Wican, 2020.11.20 o 20:05
Stany dawały szansę. Galicja nie dawała. Po prosru. Pierwsze pokolenie zwykle pracuje poniżej kwalifikacji, ale kolejne już nie. Ludzie uznawali, że Galicja (nie tylko ona) nie dawała perspektyw. Przecież generalnie, takie problemy tyczyły nie tylko Polski, ale wielu regionów Europy. I nie tylk południowych mieszkańców Italii czy Irlandczyków.
W Galicji wciąż był ssytem klasowy a ziemiaństwo trzymało stan posiadania. W Ameryce tego nie było, choć oczywiście, można było popaść w taką zależność. Ale nie było to jako system społeczny. Z tym, ze w Polsce można bylo być przekonany, ze skoro ja jestem nędznym chlopem czy robotnikiem, to moje dzieci wyżej nie wyskoczą. A emigracja takie szanse dawala.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Anna PK., 2020.11.20 o 18:05
USA powstały w oparciu o angielski język i angielskie praw. Anglicy zasiedlali kolonie bardzo racjonalnie. Osadnicy dostawali 100 akrów ziemi, czasem to był las do karczowania i tworzenia dochodu. Dlatego Ameryka Pn. stała się bogata.
W Ameryce Pd. hiszpańscy i portugalscy osadnicy tworzyli latyfundia i tam zatrudniali tubylczych niewolników.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja   
Ikulalibal, 2020.11.20 o 18:41
//Osadnicy dostawali 100 akrów ziemi,//

O tym mowa.O możliwości wyliczeń statystycznych w oparciu o istniejące dokumenty.

A tak między nami:czy mogłaby pani pomóc wydobyć z przepastnego internetu informację na temat wyglądu ludowego stroju angielskiego wieśniaka.
Jak drzewiej odziewał się angielski chłop?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Anna PK., 2020.11.20 o 21:18
Proszę bardzo.
+world4.eu

+www.google.ca
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja   
Ikulalibal, 2020.11.20 o 21:41
Nie,nie.
Nie chodziło mi o średniowieczny przyodziewek zrekonstruowany na podstawie starych rycin i cmentarnych znalezisk.Chodzi mi o takie jakie można w dużej mnogości obejrzeć na lada europejskim folkowym festiwalu.Są one na tyle dobrze znane że nawet człowiek średnio interesujący się folklorem z łatwością odróżni ludowy strój węgierski od bułgarskiego zaś bułgarski od tyrolskiego.Jeśli wierzyć starym fotografią to jeszcze na początku XX w pewne elementy tradycyjnych strojów ludowych były z powodzeniem odziewane.

Na przykład to są okolice Barii z początku XX w

+www.pierreseche.com

A to uchwycone kamerą w 1920 r dzieci z serbskich i polskich wsi.

+www.youtube.com

O takie stroje chodzi."Wciąż żywe" że się tak wyrażę.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Jarosław Ruszkiewicz, 2020.11.19 o 20:09
Bleblanie idioty w pampersie.
Będę zniesmaczony jak Putin zgodzi się spotkać z tym pajacem.
No chyba, że nie będzie miał nic lepszego do roboty i będzie chciał się pośmiać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Anna PK., 2020.11.19 o 20:47
Problem jest gdzie indziej. Ameryka jest ogromnym rynkiem zbytu i państwa UE chętnie ulegną szantażom aby amerykański rynek utrzymać. Być może działanie Bidena i polityka USA na powrót scementuje NATO, ale to jeszcze nie jest takie pewne. Zobaczymy co po sobie zostawi koronawirus, jakie będą skutki.

Świat się zmienia i Azja zaczyna grać znaczącą rolę. Stąd Europa będzie musiała mocno myśleć, co wybrać: Ameryka, czy Azja?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Jarosław Ruszkiewicz, 2020.11.19 o 21:18
Już niedługo nie będzie takich dylematów bo USA nie będą miały siły, żeby innych szantażować.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Anna PK., 2020.11.19 o 21:47
Póki co, to media już prorokują " zaostrzenie skuteczności sankcji" przeciwko Rosji, dofinansowanie "podziemnego społeczeństwa obywatelskiego", zwiększenie ilości rosyjskich studentów na sponsorowanych rządem USA studiach. Nadchodzi 2 Zimna Wojna. +www.voanews.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
interesariusz, 2020.11.19 o 22:02
no właśnie, drukują bugsy i wszystkich strzygą, a niektórym ruskim w to graj, zostać amerykańcami.

Dlaczego wszystkim się wydaje, że Ameryka to wolny kraj?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Anna PK., 2020.11.20 o 01:31
Made By Putin? A 21st Century Slow-Burn US Civil War
Dzieło Putina? W 21 wieku wolno się tląca Cywilna Wojna w USA. +www.theglobalist.com

Jak widać, już jest wiadomo skąd w USA jest tyle problemów. To jest właśnie rekrutacja tych kto jest przeciwny Putinowi.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Wican, 2020.11.20 o 15:39
Aby coś dofinansować, to trzeba mieć szmal. jak jeszcze trochę Amerykanom i Europejczykom spadnie poziom życia, to nagle władze będą musialy tymi problemami się zająć.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Wican, 2020.11.22 o 14:37
Dlaczego Ameryka nie rozumie innych? Słowa de Gaulle'a:
"meryka istnieje dopiero od niedawna. Została stworzona przez ludzi zewsząd. Nie ma głębi ani korzeni. Ameryka nigdy nie cierpiała, nie została najechana, nie znała rewolucji, głodu ani nieszczęścia. Zachowuje się zawsze jak kraj, który nie wie, co to znaczy cierpieć
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja 
Wican, 2020.11.22 o 14:46
O, leci meczyk z niezłomnego i niepokonanego miasta. Rotor do boju
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

podobna tematyka

Anna PK.
UE, Chiny i Joe Biden. (Świat)
Jarosław Ruszkiewicz
Czy Putin przedłuży Trumpowi pobyt w Białym Domu? (Humor, satyra)
Jarosław Ruszkiewicz
P.C.Roberts : Tulsi Gabbard - R.I.P (Świat)
Spiritolibero
Turcja - NATO i S-400 (Świat)
Jarosław Ruszkiewicz
Strefa B istnieje, więc jest nadzieja, obiecuję! (Świat)
MONACO
! Biden i impeachment Biden'a ! (Świat)
Anna PK.
Gdzie jest dzisiejsza prawica i lewica? (Gospodarka, ekonomia)
Leonardo da Vinci
❗❗❗ USA i IMPEACHMENT BIDENA z dn. 21.01.2021 ❗❗❗ (Świat)
Jarosław Ruszkiewicz
USA czyli król jest nagi (Świat)
Anna PK.
Chiny wkraczają legalnie do Europy. (Świat)

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑