słowa kluczowe: Azja, Pacyfic, nandel bezcłowy.
Gospodarka, ekonomia2020.11.15 21:15

RCEP: Kraje Azji i Pacyf. tworzą największy blok handlowy na świecie.

 
 
Ten tekst jest przeznaczony dla tych, którzy nie ulegają retoryce oszołómów o depopulacji, szczepieniach i czipowaniu.
 

Piętnaście krajów utworzyło największy na świecie blok handlowy, obejmujący prawie jedną trzecią światowej gospodarki. Regionalne kompleksowe partnerstwo gospodarcze (RCEP) składa się z 10 krajów Azji Południowo-Wschodniej, a także Korei Południowej, Chin, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Pakt jest postrzegany jako rozszerzenie wpływów Chin w regionie.

Umowa wyklucza Stany Zjednoczone, które wycofały się z konkurencyjnego paktu handlowego w regionie Azji i Pacyfiku w 2017 roku. Prezydent Donald Trump wycofał swój kraj z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) wkrótce po objęciu urzędu. Umowa miała obejmować 12 krajów i była wspierana przez poprzednika Trumpa Baracka Obamę jako sposób na przeciwdziałanie rosnącej potędze Chin w regionie.
Negocjacje w sprawie RCEP rozpoczęły się w 2012 roku. Umowa została podpisana w niedzielę przy okazji spotkania Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), którego gospodarzem był Wietnam. „Cieszę się, że mogę powiedzieć, że po ośmiu latach ciężkiej pracy oficjalnie zakończyliśmy negocjacje RCEP w celu ich podpisania” - powiedział premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc. Urzędnicy na zmianę podpisywali kopie umowy i pokazywali je przed kamerą podczas wirtualnego szczytu. Liderzy mają nadzieję, że umowa pomoże przyspieszyć powrót do zdrowia po pandemii koronawirusa. „W obecnych warunkach globalnych podpisanie RCEP po ośmiu latach negocjacji stwarza promień światła i nadziei wśród chmur” - powiedział chiński premier Li Keqiang.

Pan Li określił porozumienie jako „zwycięstwo multilateralizmu i wolnego handlu”. Indie również były częścią negocjacji, ale wycofały się w zeszłym roku z powodu obaw, że niższe cła mogą zaszkodzić lokalnym producentom. Sygnatariusze umowy powiedzieli, że drzwi do przyłączenia się Indii w przyszłości pozostają otwarte. Członkowie RCEP stanowią prawie jedną trzecią światowej populacji i stanowią 29% światowego produktu krajowego brutto. Nowy blok wolnego handlu będzie większy niż zarówno umowa USA-Meksyk-Kanada, jak i Unia Europejska.

Co zrobi RCEP? Autor: Tim McDonald, BBC News, Singapur 

Oczekuje się, że RCEP zniesie szereg ceł importowych w ciągu 20 lat. Zawiera również przepisy dotyczące własności intelektualnej, telekomunikacji, usług finansowych, handlu elektronicznego i usług profesjonalnych.

Firmy posiadające globalne łańcuchy dostaw mogą być narażone na cła nawet w ramach umowy o wolnym handlu, ponieważ ich produkty zawierają komponenty wytwarzane gdzie indziej. Na przykład produkt wyprodukowany w Indonezji, który zawiera części australijskie, może podlegać cłom w innym miejscu strefy wolnego handlu Asean. W ramach RCEP części z dowolnego kraju członkowskiego byłyby traktowane jednakowo, co może zachęcić firmy z krajów RCEP do szukania dostawców w regionie handlowym. 
https://www.bbc.com/news/world-asia-54949260

 

109 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: RCEP: Kraje Azji i Pacyf. tworzą największy blok handlowy na świecie. 
Anna PK., 2020.11.16 o 15:56
Jako członek Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) Rosja podpisała już umowy handlowe z Wietnamem i Singapurem, a także trwają rozmowy z Indiami. Ponadto osiągnięto porozumienie o współpracy handlowej i gospodarczej z Chinami, które jednak nie obniża taryf.

Na pierwszy rzut oka umowa RCEP wydaje się być mniej ambitna niż umowa o wolnym handlu o Partnerstwie Trans-Pacyfiku - powiedział gazecie rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego Władimir Iljiczow. „Nie wpłynie to na nasze umowy z Wietnamem, ponieważ umowa EAEU-Wietnam pozostanie w pełni skuteczna. Jednocześnie, gdy RCEP wejdzie w życie, otworzy nowe możliwości dla rosyjskich przedsiębiorstw działających w Wietnamie w zakresie dostępu na rynki krajów sygnatariuszy - dodał urzędnik.
+tass.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: RCEP: Kraje Azji i Pacyf. tworzą największy blok handlowy na świecie. 
Wican, 2020.11.16 o 19:14
I takie coś powinna zrobić Europa z Rosja. A mianowicie wspólny rynek od Lizbony po Władywostok.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: RCEP: Kraje Azji i Pacyf. tworzą największy blok handlowy na świecie. 
Anna PK., 2020.11.16 o 19:59
Przed ukraińskim "majdanem" Rosja miała otwarty rynek na produkty europejskie. W odpowiedzi na sankcje z powodu Krymu, Putin zamknął rynek na europejskie towary. Dzięki temu Rosja rozwinęła własną produkcję, zasadzono miliony drzew owocowych, stworzono nowoczesną hodowlę krów mlecznych i rozpoczęto własną produkcję serów. Generalnie był to duży rozruch rolnictwa.

Rynek europejski tak czy inaczej będzie odbiorcą rosyjskich surowców, bo nie mają swoich, ale Rosja już nie potrzebuje europejskiej żywności. Nawet wina "francuskie" obecnie Francuzi produkują na Krymie dla Rosji. ;)Jedyny partner atrakcyjny dla Rosji to Niemcy ze względu na produkcję nowoczesnych maszyn.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: RCEP: Kraje Azji i Pacyf. tworzą największy blok handlowy na świecie. 
Wican, 2020.11.16 o 20:04
Wina dobre są też w Gruzji o Armenii. Mołdawskie dobre. To nie problem. Rosji jednak pewnie przydałoby się trochę technologii. Poza tym, nie wszystko u nich urośnie, gdy idzie o żywność. Ale faktycznie, paradoksalnie Rosja na sankcjach skorzystała. ucierpiały państewka pokroju Polski. Znam dwie osoby, które musiały sie przekwalifikować. Jeden produkował soki owocowe, a drugi mrozonki owocowe. Ten pierwszy ostatecznie wyjechal do pracy, do Anglii, a ten drugi wolną gotówkę wydał na hodolę koni arabskich. I przynosi mu dochód. Znaczy przynosiła, bo w dobie świrusa zastój. A hodowla konii, połączona z agroturystyką
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2020   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑