słowa kluczowe: Arabia, Bałkany, Bośnia, Macedonia, Rosja, Serbia, USA EU.
Świat2020.11.05 22:21

Bałkany, miejsce rywalizacji politycznych.

 
 
Cztery osoby zostały śmiertelnie postrzelone, a 23 innych zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w Wiedniu. Policja słowacka ujawniła, że ​​powiadomiła austriackie władze o „podejrzanych z Austrii” próbujących kupić amunicję.
 

. Raporty sugerują, że podróż po naboje nie powiodła się, ponieważ bandyta nie miał licencji. Okazało się również, że został wcześniej zwolniony z więzienia w grudniu ubiegłego roku za próbę dołączenia do dżihadystów w Syrii. 

Kujtim Fejzulai, jeden z mężczyzn, który zorganizował zamach terrorystyczny  w Wiedniu i został zastrzelony przez policję, był islamistą pochodzącym z Macedonii Północnej . Wychował się w Wiedniu, ale miał albańskie korzenie. Jego rodzice pochodzący z Macedonii Północnej nie byli świadomi ekstremizmu syna.  We wsi Cellopek w Macedonii Północnej, skąd pochodzi rodzina Fejzulai, mieszkańcy byli wstrząśnięci wiadomościami.

Wiele minaretów Sarajewa zostało skrupulatnie odrestaurowanych w ciągu prawie 20 lat od wyniszczającej wojny w Bośni, a nowe, które zostały zbudowane, są głównie w nowoczesnym stylu tureckim, zwieńczone stożkowymi szarymi dachami. Zagraniczne zainteresowanie niegdyś oblężoną społecznością muzułmańską Bośni jest widoczne wszędzie. Arabia Saudyjska zbudowała w Sarajewie największy meczet i centrum islamskie na Bałkanach i pomaga finansować nową bibliotekę uniwersytecką. Kraje takie jak Katar, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie zapewniły pomoc i inwestycje.

W miarę jak prezydent Rosji Władimir Putin kontynuuje swoją odnowioną kampanię na rzecz globalnych wpływów, Rosja  stara się umacnić na Bałkanach. Moskwa chętnie pogłębia wspólne więzi kulturowe i wspiera rosyjskie wysiłki handlowe zmierzające do pogłębienia stosunków gospodarczych i handlowych w kluczowych sektorach strategicznych - takich jak energetyka, bankowość i nieruchomości - w celu stworzenia politycznej i gospodarczej zależności na Bałkanach.  Chęć i zdolność Moskwy do pogłębiania relacji politycznych w wybranych krajach bałkańskich stara opóźniać, ich perspektywy integracji z Unią Europejską (UE) i Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Historycznie związane z Rosją Bułgaria obecnie  skierowała zainteresowanie na EU i NATO rezygnując z gazociągu. Jednak zainteresowanie rosyjskim gazem  pozwala Rosji na nowe otwarcia w bałkanskiej przestrzeni. 

Serbia ogłosiła, że ​​zamraża wszystkie ćwiczenia i działania wojskowe „ze wszystkimi partnerami” na sześć miesięcy, zaledwie na dwa dni przed planowanym rozpoczęciem wspólnych ćwiczeń z Rosją i Białorusią na Białorusi pod kryptonimem Bractwa Słowiańskiego. Serbski minister obrony Aleksandar Vulin uzasadnił to posunięciem, mówiąc, że Belgrad znalazł się pod „straszliwą i niezasłużoną” presją Unii Europejskiej i że musi „zrezygnować z planowanych ćwiczeń wojskowych z Białorusią kosztem opuszczenia naszej europejskiej przyszłości”. „W następnym okresie nie będziemy uczestniczyć w żadnych ćwiczeniach ani działaniach wojskowych z NATO, OUBZ, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Unią Europejską ani Wschodem ani Zachodem” - powiedział Vulin, dodając, że udział w utrzymywaniu pokoju operacje byłyby rozpatrywane oddzielnie.

Podstawą ekspansji gospodarczej Chin w Europie Południowo-Wschodniej był zakup greckiego portu w Pireusie, który Chiny przekształciły w drugi co do wielkości port na Morzu Śródziemnym. To sprawia, że ​​Bałkany Zachodnie są kluczowym regionem strategicznym dla inwestycji z punktu widzenia Chin, ponieważ Chiny są żywotnie zainteresowane poprawą infrastruktury na Bałkanach Zachodnich, aby mogły transportować towary wysyłane z Pireusu przez Bałkany Zachodnie na wspólny rynek UE o ponad pół miliarda konsumentów. Ponadto zakłada się, że Chiny są zainteresowane tym, aby ich inwestycje na Bałkanach Zachodnich były również sposobem na zdobycie przyczółków gospodarczych w krajach, które mają zostać członkami UE, a niektóre potencjalnie już w 2025 roku. Pomimo tego zakładanego zainteresowania, zamiast wzmacniać perspektywy członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w UE, chiński BRI jest szkodliwy dla tego procesu poprzez : uwięzienie krajów w zadłużeniu , obniżenie standardów środowiskowych i utrwalanie korupcji. 

Władze Rumunii  ogłosiły, że kraj ten zakazuje chińskiemu gigantowi technologicznemu Huawei dostępu do swoich sieci. Jest to krok w kierunku cofnięcia dominacji Chin w najnowocześniejszej telekomunikacji 5G w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Ogłoszenie premiera Ludovica Orbana z 1 listopada pojawiło się, gdy Stany Zjednoczone poważnie zintensyfikowały ostatnio swoją „chińską strategię” w Europie, wydając w całym regionie mnóstwo deklaracji mających na celu ograniczenie roli Chin w sieciach telekomunikacyjnych. Pojawia się wkrótce po październikowych ogłoszeniach Departamentu Stanu USA, że podpisał umowy ze Słowacją, Macedonią Północną, Kosowem i Bułgarią w sprawie technologii szybkich sieci bezprzewodowych, dołączając do tego, co administracja USA prezydenta Donalda Trumpa nazwała programem "Czysta sieć", odsłonięty w sierpniu w celu „przeciwdziałania długoterminowym zagrożeniom dla prywatności danych, bezpieczeństwa i praw człowieka, jakie dla wolnego świata stanowią autorytarne złośliwe podmioty, takie jak Komunistyczna Partia Chin”.
Stany Zjednoczone podpisały szereg umów z państwami Europy środkowej na wyłączność rozpowszechnianie 5G na ich terenach. Umowy stanowią w ostatniej chwili serię zwycięstw dyplomatycznych dla szerszego dążenia Stanów Zjednoczonych do przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin na świecie. Jest to również znak, że rozczarowanie Pekinem rozprzestrzenia się w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, która wcześniej była postrzegana jako pojednawcza wobec Chin. Przedstawiciele rządu USA prowadzili kampanię w całej Europie i poza nią przeciwko włączeniu Huawei, który znalazł się na czarnej liście w Stanach Zjednoczonych z powodu stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i wykorzystywania swojej technologii do szpiegowania w imieniu chińskiego rządu.

 

110 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Bałkany, miejsce rywalizacji politycznych. 
Anna PK., 2020.11.06 o 15:09
Media brytyjskie zrobiły badania zdrowia Putina i stwierdziły, że Putin zrezygnuje w styczniu z polityki, bo ma początki choroby Parkinsona. ;)
Strona rosyjska przeczy i mówi, że to wymysł niczym nie uzasadniony. +www.thesun.co.uk
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Bałkany, miejsce rywalizacji politycznych. 
Wican, 2020.11.06 o 21:50
Ah ci Angole. A co ma Boris Johnson? Poza widoczną nerwicę i brakiem stabilności? Angole maja doświadczenie w destrukcji. Czy to Bałkany, Kaukaz czy Bliski Wschód
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑