słowa kluczowe: Chiny, GDP, USA.
Gospodarka, ekonomia2020.10.16 18:13 18:25

Rosnąca potęga Chin.

 
 

Jest to tekst o tym co będzie. Właśnie nastaje nowa era, era kultury Dalekiego Wschodu. Warto o tym pomyśleć i rozważyć co to oznacza dla przeciętnego człowieka. 

Artykuł pokazuje jak mierzy się ekonomiczną siłę danego panstwa. 


 

Chiny są obecnie największą gospodarką świata. Raport MFW, mierzony bardziej wyrafinowaną miarą, którą zarówno MFW, jak i CIA uważają obecnie za najlepszy miernik do porównywania gospodarek narodowych, pokazuje, że gospodarka Chin jest o jedną szóstą większa niż amerykańska (Chiny 24,2 biliona dolarów w porównaniu z 20,8 bilionami dolarów w USA). 

Co to znaczy?
 Oczywiście mierzenie wielkości gospodarki narodowej jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Oprócz zbierania danych wymaga doboru odpowiedniej miary. Tradycyjnie ekonomiści używali metryki zwanej MER (rynkowe kursy wymiany) do obliczania PKB. Za punkt odniesienia przyjęto gospodarkę Stanów Zjednoczonych, co odzwierciedla fakt, że kiedy ta metoda została opracowana w latach po II wojnie światowej, Stany Zjednoczone odpowiadały za prawie połowę światowego PKB. W przypadku gospodarek innych krajów metoda ta sumuje wszystkie towary i usługi wytwarzane przez ich gospodarkę we własnej walucie, a następnie przelicza je na dolary amerykańskie po aktualnym „rynkowym kursie wymiany”. Przewiduje się, że w 2020 r. Wartość wszystkich towarów i usług wyprodukowanych w Chinach wyniesie 102 biliony juanów. Po przeliczeniu na dolary amerykańskie po kursie rynkowym wynoszącym 7 juanów do 1 dolara, PKB Chin wyniesie 14,6 bln USD w porównaniu z PKB Stanów Zjednoczonych w wysokości 20,8 bln USD.

Ale to porównanie zakłada, że ​​7 juanów kupuje się w Chinach tyle samo, co 1 dolara w USA. Oczywiście tak nie jest. Aby ułatwić zrozumienie tej kwestii, The Economist Magazine stworzył „Big Mac Index”. Jak pokazuje ten indeks, chiński konsument za 21 juanów może kupić w Pekinie całego Big Maca. Gdyby przeliczył te juany po obecnym kursie wymiany, miałby 3 dolary, za które w USA kupi tylko pół Big Maca.
Innymi słowy, kupując większość produktów z burgerów i smartfonów na pociski i bazy morskie, Chińczycy otrzymują prawie dwa razy więcej za każdego dolara. Uznając tę ​​rzeczywistość, w ciągu ostatniej dekady CIA i MFW opracowały bardziej odpowiednią miarę porównywania gospodarek narodowych, zwaną PPP (parytet siły nabywczej). Jak wyjaśnia raport MFW, PPP „eliminuje różnice w poziomach cen między gospodarkami”, a tym samym porównuje krajowe gospodarki pod względem tego, ile każdy kraj może kupić w swojej własnej walucie po cenach sprzedawanych tam towarów.

Podczas gdy MER odpowiada, ile Chińczycy uzyskaliby po cenach amerykańskich, PPP odpowiada, ile Chińczycy uzyskaliby po chińskich cenach. Gdyby Chińczycy zamienili juana na dolary, kupili Big Maców w USA i zabrali je do domu samolotem do Chin, aby je skonsumować, porównanie chińskiej i amerykańskiej gospodarki przy użyciu miary MER byłoby właściwe. Zamiast tego kupują je w jednym z 3300 punktów McDonald's w swoim kraju, gdzie kosztują połowę tego, co płacą Amerykanie. Wyjaśniając swoją decyzję o przejściu z MER na PPP w swojej corocznej ocenie gospodarek narodowych - która jest dostępna online w CIA Factbook - CIA zauważyła, że ​​„PKB według oficjalnego kursu wymiany [MER PKB] znacznie zaniża rzeczywisty poziom produkcji w Chinach w stosunku do -a-w stosunku do reszty świata ”. Dlatego, jego zdaniem, PPP „stanowi najlepszy dostępny punkt wyjścia do porównań siły ekonomicznej i dobrobytu pomiędzy gospodarkami”.

Podsumowując, podczas gdy miernik, do którego większość Amerykanów jest przyzwyczajona, nadal pokazuje, że chińska gospodarka jest o jedną trzecią mniejsza niż USA, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że 1 dolar kupuje w Chinach prawie dwa razy więcej niż w USA, dzisiejsza gospodarka chińska jest jedna szósta większa niż gospodarka USA.

Więc co? Gdyby to był po prostu konkurs na chwalenie się, wybranie miarki, która pozwala Amerykanom poczuć się lepiej, ma pewną logikę. Ale w prawdziwym świecie PKB narodu jest podbudową jego globalnej potęgi. W ciągu ostatniego pokolenia, kiedy Chiny stworzyły największą gospodarkę na świecie, wyparły Stany Zjednoczone jako największego partnera handlowego prawie każdego dużego kraju (tylko w zeszłym roku dodając Niemcy do tej listy). Chiny stały się warsztatem produkcyjnym na świecie, w tym masek na twarz i innego sprzętu ochronnego, tak jak obecnie obserwujemy w kryzysie koronawirusa. Dzięki dwucyfrowemu wzrostowi budżetu obronnego jego siły zbrojne systematycznie przesuwały huśtawkę władzy w potencjalnych konfliktach regionalnych, w szczególności na Tajwanie. W tym roku Chiny prześcigną Stany Zjednoczone w wydatkach na badania i rozwój, co doprowadzi USA do „punktu zwrotnego w badaniach i rozwoju” oraz przyszłej konkurencyjności.
Aby Stany Zjednoczone mogły sprostać wyzwaniu Chin, Amerykanie muszą obudzić się i dostrzec brzydki fakt: Chiny już USA wyprzedziły w wyścigu o pozycję gospodarki numer 1 na świecie. Co więcej, w 2020 roku Chiny będą jedyną dużą gospodarką, która odnotuje dodatni wzrost: jedyną gospodarką, która będzie większa pod koniec roku niż na początku roku. Konsekwencje dla bezpieczeństwa Ameryki nie są trudne do przewidzenia. Zróżnicowany wzrost gospodarczy ośmieli coraz bardziej asertywnego gracza geopolitycznego na arenie światowej.


Autor Graham T. Allison jest profesorem rządu Douglasa Dillona w Harvard Kennedy School.
https://nationalinterest.org/feature/china-now-world%E2%80%99s-largest-economy-we-shouldn%E2%80%99t-be-shocked-170719

 

76 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Rosnąca potęga Chin. 
Wican, 2020.10.16 o 19:06
Bez jaj. Nie nastaje "era kultury Dalekiego Wschodu". następuje potęga gospodarcza a to nie to samo
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rosnąca potęga Chin. 
Anna PK., 2020.10.16 o 23:51
Rozumiem, że Pan może to jakoś uzasadnić. Czy może opiera Pan swoje twierdzenie na wierze?

Chiny kupiły port Pireus, oraz chyba dwa porty włoskie. Mają ogromne inwestycje w Serbii i innych państwach bałkańskich. Chyba w każdym państwie europejskim są ośrodki chińskiej kultury, Instytuty Konfucjusza.
Więcej tutaj.
+warsawinstitute.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rosnąca potęga Chin. 
Wican, 2020.10.17 o 18:31
ozumie Pani pojęcie "kultura"? Ile osób zna
język chiński? Ilu pańskich znajomych czytał
książki chińskich autorów? Poza Sztuką WOjny czy
Czerwoną Książeczką? Ilu zna Pani współczesnych
chińskich literatów czy muzyków? To już chyba
polska kultura tam się przebiła. Z dawnych
twórców Chopin a ze współczesności ponoć Bayer
Full robił tam furrorę. A ilu aktorów chiński
zna pani? Poza Brucem Lee, Jackie Chanem czy Jetem Li?
A nie Instytuty. W Polsce to atak zrobiła kultura turecka w postaci seriali, a nie chińska.
Raczej wciąż domunuje kultura amerykanska a nie chińska.. Instyty Konfucjisza? Jakie mają oddziaływanie?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rosnąca potęga Chin. 
Anna PK., 2020.10.17 o 18:52
Młody chłopiec z mojej rodziny był na półrocznej wymianie uczniów między szkołą w Chinach i katolicką szkołą w Kanadzie. Oprócz tego mam znajomych, którzy byli w Chinach na długiej wycieczce. Chwalono to jako bardzo dobre i bardzo tanie.

Zapewne w Polsce są już chińskie inwestycje i chińscy specjaliści, zwykle bardzo grzeczni i doskonali jako fachowcy. A ile produktów chińskich sz.Pan używa? Poczynając od majtek i kończąc na różnej elektronice.
Czy Szanowny wie, że broń amerykańska, samoloty, czołgi, itp. używa też chińskiej elektroniki? Czy to Szanownego nie niepokoi?
A tu jest kultura.
+www.shenyun.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rosnąca potęga Chin. 
Anna PK., 2020.10.16 o 20:08
W 2019 r. Polska odnotowała niemal 20 mld dol. deficytu w dwustronnym handlu towarowym z Chinami. ... Za większość handlu odpowiadał oczywiście import zza Muru - na każdego dolara eksportu do Chin przypadało 7 dolarów płaconych za towary sprowadzone z Państwa Środka.Jan 27, 2020

Import największego na świecie eksportera pokazuje, jak praca chińskich fabryk wpływa na inne gospodarki, z których tylko 45 może pochwalić się dodatnim bilansem handlowym z Państwem Środka. Reszta świata sprowadza z Chin znacznie więcej towarów niż im sprzedaje. Największy deficyt w handlu z Chinami miały w 2016 roku Stany Zjednoczone. USA sprowadziły z Chin towary i usługi o łącznej wartości 462,8 mld dolarów, podczas gdy w drugą stronę popłynęły dobra warte 135,7 mld dolarów, co daje gigantyczny deficyt na poziomie 327,1 mld dolarów.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2020   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑