słowa kluczowe: Kanada, decentralizacja władzy, rząd Kanady.
Świat2020.10.14 20:56

Rząd Kanady i ja.

 
 
Czytam w komentarzach pisanych do mnie o tym, że w Kanadzie mamy zdemoralizowany rząd.  Napiszę więc cośkolwiek o tym kanadyjskim rządzie.
 

Władza, czyli rządy kanadyjskie są zupełnie inaczej zorganizowane niż w Polsce. W Kanadzie jest daleko idąca decentralizacja władzy. Są trzy poziomy władzy, które mają różne zakresy władzy i są od siebie niezależne.

Rząd Federalny, z premierem Justinem Trudeau urzęduje  w niewielkim mieście Ottawie. Ten rząd zajmuje się obroną państwa, polityką zagraniczną i funkcja najważniejsza to dzielenie dochodów państwa, budżetowych i innych, na poszczególne prowincje i terytoria. Rząd federalny jest w rękach liberałow.

Właściwie to najważniejsze są rządy prowincjonalne i terytorialne. Mieszkam w Ontario i  mamy rząd w największym mieście  kanadyjskim,  w Toronto. ( Nadmienię, że obywatele Ameryki, zamieszkujący na parterze, ciągle myślą, że to jest stolica państwa Kanady)
Prowincja Ontario posiada własny rząd, premierem jest Doug Ford i prowincja ma też własny parlament. W Ontario rządzą konserwatyści.

Ciekawostką być może jest, że posiedzenie parlamentu zaczyna się tradycyjnie modlitwą. Ze względu na to, że prowincja respektuje różne wyznania, modlitwę czytają posłowie z różnych wyznań, za każdym razem kto inny, a posłowie stojąc w skupieniu jej słuchają.

Rząd prowincji Ontario zajmuje się głównie leczeniem i kształceniem. W Ontario, jak w całej Kanadzie jest tylko państwowa służba zdrowia. Prywatni są: dentyści, okuliści, masarzyści, poprawiacze urody, ale wszystkie przychodnie i szpitale w całości są państwowe. Mój mąż miał jakiś zabieg na kolano, a potem mu wysunał się dysk w kręgosłupie, stąd był dwa razy w szpitalu. Kolano  mu przedziurowili rano i po południu już był w domu, a jak kręgosłup zoperowali, to w domu był już trzeciego dnia z rana. Szwy wyjęto mu już w przychodni lekarskiej. Dziękuję, operacje obie udane i mąż czuje się świetnie.

Jeżeli chodzi o kształcenie, to w Ontario są szkoły publiczne i szkoły katolickie. Szkoły  katolickie chyba stanowią połowę wszystkich szkół. W tych szkołach obowiązują mundurki szkolne, generalne uczulenie na chrześcijaństwo, ale nauczyciele są cywilni i  nauka religii odbywa się w kościele. Szkoły te budowano właśnie przy kościołach.
Szkoły katolickie cieszą się dużym powodzeniem nie tylko u katolikow, zdarza się  tam spotkać wyznawców innych religii. W szkolach jest duża dyscyplina, co do zachowania uczniów i  surowy regulamin. Jednym z tych zaostrzeń jest to, że każdy, kto otwarcie praktykuje homoseksualizm, nie może ani pracować, ani uczyć się w takiej szkole, stąd  kuratorium zarzadzające tymi szkolami, ma ciągle z tego powodu sprawy sądowe. 

Do rzadu prowincjonalnego należy też czuwanie nad przepisami bezpieczeństwa i prawa pracy. Prowincja Ontario ma własną policję.

Oprócz tego mamy też władzę na szczeblu gminy.Na tym poziomie nie działają już partie i  wybory nie mają chrakteru ideologicznego. Wybiera się tych, których uznaje się za najlepszych do pełnienia funkcji gminnych.

Gmina zajmuje się  zagospodarowaniem przestrzennym terenu, ochroną przyrody, drogami i  ogólnie wyglądem zewnętrznym znjdujących się tam miejscowości. Ziemi w Kanadzie jest dużo, to każda gmina dba o to aby na jej terenie powstawały nowe wspaniałe osiedla i  przedsięwzięcia biznesowe.

Mieszkam w małej miejscowości poza Toronto. Nie mam doczynienia z  działaniami i urzędami rządowymi. Rozliczenie podatkowe wysyłamy pocztą, a więcej nie mam żadnego interesu do rządu, ani rząd do mnie.

 W różnych miejscowościach  można spotkać urząd, który nazywa się Usługi Ontario (ServiceOntario) w którym załatwia się wszystko. W pomieszczeniu urzędu jest szereg okienek, a przy okienku szereg panienek i załatwiają wszystkie sprawy. Zaraz przy wejściu są przeróżne druczki: na prawo jazdy, paszport, ubezpieczenie zdrowotne, samochodowe, a nawet na licencję zawarcia ślubu. Każdy klient wypełnia odpowiedni druczek i daje panience,(zwykle pierwsza  panienka mówi jak i co gdzie wpisać).  Panienki przekazują klienta sobie po kolei, a na końcu panienka ustawia gościa pod ścianą i robi zdjęcie jeżeli jest potrzebne. I koniec. Zwykle za trzy tygodnie przyślą paszport, prawo jazdy, lub potrzebną legitymację.

 

164 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Rząd Kanady i ja. Zgodnie z kanadyjskim prawem , do sklepu 
Anna PK., 2020.10.14 o 21:10
alkoholowego nie może wejść nikt, kto nie ma skończonych 21 lat. Kiedy pięć lat temu Trudeau został wybrany na premiera, to wyglądał bardzo młodo. Aby wyglądać poważniej zaczął zapuszczać brodę. To kabarety ogłosiły, że jest to jego wybieg aby móc kupić legalnie piwo.
Dzisiaj po pięciu latach, cała jego broda jest już siwa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.14 o 23:03
Do ozdobienia tej laurki użyła pani tyle lukru że aż mnie plomby w zębach bolą.
Mimo to nie we wszystko co pani zaprezentowała wierzę.

//Jednym z tych zaostrzeń jest to, że każdy, kto otwarcie praktykuje homoseksualizm, nie może ani pracować, ani uczyć się w takiej szkole//

W to akurat nie wierzę.Kanada już dawno bo od 2003 r zalegalizowała homoseksualne małżenstwa i uznała ich prawo do adopcji dzieci.
Więc jakakolwiek struktura ograniczająca prawa części obywateli miała by poważne kłopoty.Rygorystyczne podejście do pewnych kwestii nie jest równoznaczne z prawem do łamania norm prawnych.Na przykład w ramach zaostrzonej dyscypliny nie można bić uczniów lub poddawać ich torturom w rodzaju:pozbawiania posiłku,zmuszanie do klęczenia na grochu itd.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. Proszę sobie poczytać. 
Anna PK., 2020.10.15 o 00:41
//Dyskryminacja wykracza poza traktowanie queerowej młodzieży w szkołach katolickich w Ontario, zarówno w uciszaniu uczniów o alternatywnych poglądach, jak iw przepisach regulujących praktyki zatrudniania.
Nauczyciele-homoseksualiści w tych szkołach, przerażeni utratą pracy, nie otwierają się przed swoim życiem osobistym i unikają w klasie tematów, które mogłyby unieść brwi. Niekatolicy i ateiści są zmuszeni kłamać, aby zdobyć pożądaną pracę nauczyciela.//
+www.dailyxtra.com

//Szkoła katolicka, która jasno wyraża wiarę w tych sprawach, jest skazana na zrobienie sobie wrogów we wspólnej kulturze, a nawet może być zagrożona działaniami prawnymi. Ale wychowawcy katoliccy nigdy nie mogą narażać wiary ani autentycznego dobra swoich uczniów z obawy przed publiczną wyśmiewaniem lub potencjalnymi sporami sądowymi. W rzeczywistości jest to głęboko odczuwany i przeżywany katolicyzm, zakorzeniony w autentycznej miłości do wszystkich studentów, który jest najlepszą ochroną przed sporami sądowymi.//+www.catholicteachers.ca

+nationalpost.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. Chodzi o prawo. 
Anna PK., 2020.10.15 o 01:24
To, że mogą być małżeństwa homoseksualne, nie znaczy, że zmieniło się prawo w szkołach katolickich. Większość kościołów chrześcijańskich, w tym kościół katolicki, nie udziela ślubu parom homoseksualnym.
A ponieważ młodzi uczniowie szkół katolickich zamierzają brać katolicki ślub, to tym samym muszą mieć odpowiednią ku temu opinię władz kościelnych. A bić uczniów też nie wolno.;)

A ponieważ są inne szkoły, które mają inne prawo, można uczyć się tam gdzie pasuje. Czemu Pan sądzi, że szkoły katolickie kipią seksem w Kanadzie? To są jeszcze dzieci.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. Mam jeszcze coś lepszego dla Pana. 
Anna PK., 2020.10.15 o 05:01
Kathleen Wynne została zaprzysiężona na premiera Ontario w dniu 11 lutego 2013 r., Stając się pierwszą kobietą premierem w prowincji i pierwszym premierem w Kanadzie, która otwarcie jest gejem.
+en.wikipedia.org

System szkół katolickich zostanie tak jak jest, mówi Ontario Premier Kathleen Wynne.
Premier Ontario Kathleen Wynne włączyła się do debaty na temat odrębnego systemu szkolnictwa, zapewniając katolików, że finansowana przez rząd edukacja religijna zostanie utrzymana.
Pani Wynne otworzyła w piątek przemówienie do uczniów Saint Michael Catholic High School w Niagara Falls, mówiąc im, że zachowa obecny system szkół katolickich.
„Nasz rząd jest zaangażowany w system edukacji, jaki istnieje w Ontario” - powiedziała. „Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wzmocnić istniejący system - a to oznacza posiadanie silnego katolickiego systemu edukacji, co oznacza silny system edukacji publicznej w obu przypadkach, z językiem angielskim i francuskim”.
+www.theglobeandmail.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Wican, 2020.10.15 o 08:52
O ile wiem, to jedna szkoła katolicka miała problem gdy chciała wylać nauczyciela, który okazał się homosiowym działaczem. Widać, ze kiepsko z wiedzą o własmym państwie wśród Kanadyjczyków
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.15 o 09:03
No właśnie.
Pani Anna najpierw przedstawiła nam szkic cudownej krainy w której każdy ma prawo do pewnego rodzaju autonomii.A potem uściśliła że owszem,każdy ma prawo do własnej opinii byleby się z nią nie obnosił.W III Rzeszy też panował ten rodzaj wolności.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Wican, 2020.10.15 o 09:50
A jak traktują Annę Wagner? Działaczkę antyaborcyjną?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 11:06
W Kanadzie nie ma żadnego prawa dotyczącego aborcji. Żadnego. Nie wiem co ta Wagner robi. Czy powołuje się na jakieś prawo?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Wican, 2020.10.15 o 21:18
Tyle pani wie o państwie w którym mieszka/ Wiedzialem, ze Kanadyjczycy to niewolnicy bez świadomości niewolnictwa. A aborcja jest dostępna chyba nawet 1 9 miesiącu. A Mary Wagner? Widac jak totalne merdia kanadyjskie wyciszają sprawę. Totlaizm w białych rękawiczkach. A była skazywana za cichą modlitwę na terenie klinik aborcyjnych. Popełnia jesszcze tak "poważne" przestępstwa jak rozdawanie kwiatków
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 21:57
W Kanadzie nie ma żadnego prawa w sprawie aborcji, tj. aborcja jest prywatną sprawą obywateli a nie jest rządu. Mary Wagner nie ma uprawnień do wkraczania w prywatną sferę innych ludzi.
//Totlaizm w białych rękawiczkach.//
Nie ma żadnego totalaizmu, bo każdy człowiek decyduje sam za siebie. Totalaizm jest wtedy kiedy rząd zmusza ludzi wbrew ich woli.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 11:18
//A jak traktują Annę Wagner? Działaczkę antyaborcyjną?//
Chyba tu chodzi o zupełnie inny kraj, z tą Wagner.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 11:02
//Pani Anna najpierw przedstawiła nam szkic cudownej krainy w której każdy ma prawo do pewnego rodzaju autonomii.A potem uściśliła że owszem,każdy ma prawo do własnej opinii byleby się z nią nie obnosił.W III Rzeszy też panował ten rodzaj wolności//
Nie rozumiem, każdy ma prawo do autonomii???Nigdzie tak nie piszą?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 11:00
Szkoły czasami mają problem i idą do sądu. A ponieważ prawo mówi, że mogą wylać, to wygrywają. Wszystko jest zgodnie z prawem. Szkoły ciągle działają.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
interesariusz, 2020.10.15 o 10:07
Państwo, które dopuszcza małżeństwa homoseksualne (małżeństwa, a nie związki partnerskie) niszczy odziedziczoną kulturę, cywilizację.

Państwo, które dopuszcza wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne, przyzwala na zachęcanie normalnych heteroseksualnych osobników do współżycia homoseksualnego. JEST TO OBRZYDLIWE. Jest to sprzeczne z prawami gatunku homo sapiens. Ludzie, którzy na coś takiego pozwalają, na wychowanie osobników z normalnym popędem płciowym przez pedałów czy lesby, pozbawiają wychowanków normalnych, tj. takich jakie miały przeszłe pokolenia, odczuć i wyobrażeń związanych z życiem seksualnym. Cała ta sfera życia ludzkiego jest w ich świadomości trywializowana, sprowadzona do masażu.

Dzieci wychowywane przez takie pary są psychicznie okaleczane w sferze, która stanowiła do tej pory jedną z najważniejszych sił napędowych woli życia.

Ludzie, którzy na coś takiego pozwolili, powinni podlegać prawu odwetu, z prawem poszkodowanych do zabójstwa (kary śmierci) włącznie.

Nie napisała szanowna autorka, który rząd ustala najważniejsze, prawa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 11:11
Tak, to jest obrzydliwe. I co Pan zrobi? Nic Pan nie zrobi! Prawa ustalają parlamenty. Rządy prawa wykonują.
//Nie napisała szanowna autorka, który rząd ustala najważniejsze, prawa.//
A które prawa są najważniejsze?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.15 o 11:42
//A które prawa są najważniejsze//

Zazwyczaj konstytucja ale jak wiemy Kanada jest Angielską kolonią a Anglia obywa się bez konstytucji.Wystarczy jej zbiór praw precedensowych czyli jakby nowożytny talmud.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 13:43
Kanada ma własną konstytucję, ale jest również brytyjskim dominium.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Wican, 2020.10.15 o 21:19
Taki Quebec do dzisiaj tej konstytucji nie uznał
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 21:48
Quebec nie uznał konstytucji z 1982 roku i pozostał przy rozproszonym prawie jakie tam obowiązuje, a które było tworzone historycznie.
Quebec postawił bardzo wysokie oczekiwania w stosunku do całej Kanady, które nie zostały przyjęte. Chodziło o wprowadzenie poprawek do konstytucji.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
interesariusz, 2020.10.15 o 13:14
nie najważniejsze prawa, tylko to, co najważniejsze, czyli prawa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.15 o 11:54
Ja wiadomo kolonizacji zwanej dla złagodzenia "osadnictwem" dokonywali przede wszystkim Francuzi.Jak zatem się stało że język francuski zdobył status języka urzędowego późno bo (bodajże) w latach 80-tych XX w .A i to w okolicznościach grożących rozpadem państwa na dwie części.
Czy mogłaby pani napisać nam o tym bodaj trzy zdania?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 13:40
Bardzo ciekawe pytanie. Kanada została zasiedlona głownie przez Brytyjczyków, Szkotów, Irlandczykow również Francuzów. Dominuje język angielski.

Proszę pamiętać, że Kanada jest FEDERACJĄ. Podobną do tego czym w Europie jest Unia ze strefą EURO. We Francji mówią po francusku, a w Niemczech po niemiecku. Jak wprowadzą w strefie EURO język francuski dla wszystkich, to będzie jak w Kanadzie. ;)

Język francuski był językiem urzędowym tylko w Quebeku, a teraz jest w całej Kanadzie, gdzieś od lat 70-tych.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.15 o 13:43
//We Francji mówią po francusku, a w Niemczech po niemiecku //

w Polsce po polsku a Czechach po czesku.Pań sobie żartuje? odpowiada pani na pytanie których nikt nie zadał.
Nie pytam w której prowincji jest j.francuski bo to wiem i bez pani.Pytam dlaczego dopiero od niedawna skoro tę część kontynentu kolonizowali Francuzi.
Jeśli nie zna pani odpowiedzi wystarczy po prostu powiedzieć.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 13:48
//Pytam dlaczego dopiero od niedawna skoro tę część kontynentu kolonizowali Francuzi.//

Aby odpowiedz była poważna, to musi być poważne pytanie. Jeżeli Francuzi kolonizowali to chyba powinni byli wprowadzać francuski język, czy nie? Kto niby miał to Francuzom zrobić? Tyle ile skolonizowali, tyle jest francuskiego języka.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.15 o 13:55
//
Jeżeli Francuzi kolonizowali to...//

to zupełnie nie wiadomo jak to się stało że ów obszar jest brytyjskim dominium.Było może jakieś referendum? czy inna forma badania obywatelskich opinii?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 14:22
Kanada składa się z prowincji i terytoriów, które były kiedyś brytyjskimi koloniami. Quebec był kolonią francuską. W tych koloniach były niezależne od siebie władze kolonialne.
W pewnym momencie te kolonie postanowiły się połączyć.
Następowało to powoli, kolonie jedna za drugą wpisywały się do federacji.
W 1867 nastąpiło zjednoczenie brytyjskich kolonii i powstanie Kanady jako państwa federalnego o statusie dominium. Od tego czasu liczy się historia Kanady jako państwa. W 1931 Kanada uzyskała niepodległość i została suwerennym członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
Quebec nie był kolonią brytyjską i jest włączony do Kanady specjalnym aktem prawnym.

W latach 60tych pojawił się tam ruch separatystyczny były nawet zamachy separatystów, ale ludność Quebecu to przeraziło i ostatecznie organizacje tego typu przegrały. W Quebecu były dwa referenda o separację od Kanady i oba separatyści przegrali.
Język francuski jako urzędowy jest związany ze "specjalnym statusem" Quebecu, jako prowincji odmiennej kulturowo.

A tak na marginesie, to w USA też były francuskie kolonie, Luizjana była francuska, potem Francja ją sprzedała.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.15 o 14:34
//Następowało to powoli, kolonie jedna za drugą wpisywały się do federacji.//

"Wpisywały się" ? oficjalna nauka jaką jest historia dowodzi że stało się to w wyniku serii krwawych wojen? Pani temu zaprzecza?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. 
Anna PK., 2020.10.15 o 14:55
Była tylko jedna wojna 1812 roku z USA. W Kanadzie jest obecnie prawie 38 mln ludzi. A jak my tu przyjechaliśmy, to było niewiele ponad 20 mln. Aby wybudować drogi i koleje prze Kanadę, sprowadzano Chinczyków i Japończyków do roboty.

Po co kto miał walczyć, o co? Kanada jest ogromna, co roku przyjmuje 250 tys. ludzi z całego świata.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja.   
Ikulalibal, 2020.10.15 o 15:10
//Była tylko jedna wojna 1812 roku z USA.//

Pani sobie żartuje,prawda?
===================================================================
W 1686 Jacques-René de Brisay, markiz Denonville, gubernator Nowej Francji, atakiem na faktorie Kompanii Zatoki Hudsona rozpoczął serię walk kolonialnych z Anglią[

W 1701 rozpoczęła się wojna o sukcesję hiszpańską, która spowodowała w 1702 wybuch nowej wojny między Nową Francją a angielskimi koloniami znanej jako wojna królowej Anny.


W lutym 1744 Francja oficjalnie wypowiedziała wojnę Wielkiej Brytanii, co oznaczało rozpoczęcie kolonialnej wojny króla Jerzego

W grudniu 1753 oficer George Washington, przysłany przez angielskiego gubernatora Wirginii Roberta Dinwiddiego,

Wiosną 1756 Pierre de Rigaud de Vaudreuil-Cavagnal, gubernator Nowej Francji, zajął Fort Bull, zaś latem tego roku francuski generał Louis-Joseph de Montcalm zdobył Oswego[83]. Na wieść, że 17 maja 1756 Wielka Brytania oficjalnie wypowiedziała wojnę Francji, de Montcalm, wspomagany przez Indian, w 1757 zdobył angielski Fort William Henry

Reżim wojskowy w Nowej Francji (1760–1763)

Reżim wojskowy w Kanadzie zakończył się 7 października 1763, kiedy ogłoszono Proklamację Królewską. Ustanowiła ona nowe granice Quebecu oraz utworzyła w dolinie Ohio i nad Wielkimi Jeziorami Terytorium Indiańskie. Mieszkańcom Quebecu zagwarantowano wolność wyznania
+pl.wikipedia.org
itd itd
================================================================

Pani sobie od czasu do czasu poczyta coś pożytecznego.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rząd Kanady i ja. A co w tym jest takiego pożytecznego? 
Anna PK., 2020.10.15 o 15:22
//
Pani sobie od czasu do czasu poczyta coś pożytecznego//

Gdyby Pan to napisał wierszem, tak jak "Ostatni zajazd na Litwie" to by było co czytać. A Mickiewicz też nie opisywał wszystkich zajazdów, tylko jeden.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2020   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑