słowa kluczowe: Madera.
Świat2019.07.24 21:35

Bajkowa wyspa

 

Piękna wyspa

 
Chciałbym wszystkim polecic pewien kierunek.
 

Niedawno rzuciłem pomysł na wakacje: "jedziemy do Albanii". Córka z synem zainteresowani tym kierunkiem nie byli i wybrali inną opcję. Syn wkrótce zacznie klasę maturalną i chciał popracować, aby kupic sobie motor. W Holandii mieszka mój brat i załątwił młodemu pracę. Córka zaś wolała obóz żeglarski nad Bałtykiem (ona dopiero  zacznie szkołę średnią).

To zacząłem pomysł obudowywać i zaproponowałem żonie, abyśmy pojechali motocyklem. A potem, dodałem do tego Serbię, Czarnogórę i Macedonię I nie chciałem odwiedzać żadnego państwa Unii. Przez znajomych (którzy często tak podróżują), dostałem namiary na grupę, która jechała do Serbii. Większość to Rosjanie (niektórzy jechali z Niemiec i Austrii), ale też Czesi i Słowacy. Zgrupowanie miało być w Żilinie. Stamtąd mieliśmy ruszyć do Belgradu.

Ale niestety, złośliwość rzeczy martwych. Spieprzył mi się motor, a jeśli ktoś kiedyś miał do czynienia z motocyklami BMW, to wie, że jeździ się nimi fajnie i wytrzymują długie podróże, ale jak już trafi się awaria to może być problem. W ciągu kilku godzin musiałem wszystko odwołać. A potem trza bylo szukać wyjścia awaryjnego. Samoloty nie leciały w albańskie góry, a więc Albania odpadła. 

I nagle znalazłem "last minute" na Maderze. Fantastyczne 7 dni. Rewelacyjny klimat (a w zasadzie jakieś 20 mikroklimatów) i cudna roślinność (rosną eukaliptusy, drzewa kawowe, mango, awokado, banany, cytrusy, itd.). 

Na Maderze, wykopki odbywaja się 4 razy w roku.

Ronaldo pakuje tam "worki pieniędzy", więc wszędzie są pamiątki z nim związane (oraz muzeum i pomniki). Bardzo dużo zielenie i park tropikalny, który trzeba koniecznie zobaczyć (ponoć w 13 najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata.Stolica wyspy Funchal bardzo ładnie położona i pełna parków.

Warto wybrać się katamaranem na 3 godzinny rejs, aby zobaczyć dzikie delfiny.

Madera to ocean, acz plaże głównie kamieniste (jest kilka piaszczystych, ale zostały zrobione sztucznie, a piasek przywieziono z Maroka). Tylko, że nie tylko ocean. Są też góry, acz niewysokie (najwyższa to niecałe 1869 m.n.p.m.).

Jedną z głównych atrakcji wyspy są lewady, które ciągną się na długość ponad 2000 km. 

Polecić można też jedzenie i za 10-12 euro mozna dostać ładnie podanego pałasza z pieczonym bananem, z ziemniakami i surówką. Acz niczego nie solą (nawet ziemniaków) i nie pieprzą. Doprawić trzeba na talerzu. Do tego jest zupa warzywna lub rybna oraz wino. W pakiecie jest również kawa i ciasto albo słatka owocowa..

Ludzie są bardzo mili. Mają południowy luz, ale nie mają takiego włoskiego olewania i takiej włoskiej "przemądrzałości" (Włochu zjeździłem dokładnie i poznałem "Makaroniarzy" z różnych regionów. Nie spotkałem żadnego opryskliwego Portugalczyka. I nie są politycznie poprawni. U nich "Dzikusów" nie ma. Jak pojawi się Czarny to miejscowy, bo jednak Portugalia miała kolonię.Ale przez tydzień to widziałem tylko 3 Murzynów i chyba ani jednego Araba. Gdy wracałem, to przy poznańskim lotnisku, od razu zobaczyłem 4 młodych Arabów, a przy decatlonie, kobieta w chuście, pakowała do auta trójkę dzieci. Mąż siedział w fotelu kierowcy. Tak to "dobra zmiana" nie wpuszcza emigrantów.

I na koniec jeszcze taka dygresja. Na Maderze są co najmniej 3 formy polskie, które obworzą ludzi po różnych regionach wyspy. Stawki to od 44 e za osobę do 70 euro (zależy od wycieczki  i firmy). Kontaktowałem sie przez neta i wciskają, że są najlepsi, a to normalne stawki. Z tym, że ja jestem z natury nieufny. I wykupiłem w portugalskiej firmie 4 wycieczki dla dwóch osób za 150 euro.W Polskich firmach pojechałbym z żoną najwyżej na jedną, a na drugą pojechałaby sama żona. Tak to na Polakach żerują Polacy. Zwłąszcza, ze nie spotykałem jakis bardzo bogatych Polaków. Większość to kanapki w torbie i tyle. A tu Polacy każą im płacić taki szmal.

Przykre to, dlatego jeśli ktoś się wybiera, to niech epiej poszuka firmy portugalskiej. Sporo ich. Ewentualnie można wypożyczyć auto, ale za 30 euro to najwyżej Pandę czy Clio, a one są za slabe na tamtejsze góry. Z napędem na 4 koła to wydatek 60 euro za dzień. To lepiej już "wziąć" wycieczkę u Portugalczyków.

W każdym razie, za rok zamierzam tam wrócić. A może w zimię wygospodaruję tydzień. Madera jest nazywana krainą wiecznej wiosny i w zimie to tam jest zwykle 16-18 stopni.

Mogę z czystym sumieniem polecić tę wyspę. Jest tam pięknie a ludzie mili. I jest nam naprawdę bezpiecznie. W nocy można bezpiecznie siedzieć na plaży, a złodziejstwo jest tam marginalne.

 

751 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Bajkowa wyspa   
Repsol, 2019.07.24 o 22:27
Albanię zaliczyłem , tanio ale nic w ofercie nie mają powalającego na kolana .Dobrze że motorkiem nie pojechaliście , tam niestety studzienki kan. nie istnieją , wszystkie pokradli . Też motorkiem śmigam . Salute . +www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Bajkowa wyspa 
Wican, 2019.07.24 o 22:58
W Albanii chciałbym zaliczyć Góry Północnoalbańskie i Durres.Ale wyszło inaczej i nie żałuję
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Bajkowa wyspa   
Repsol, 2019.07.24 o 23:05
Właśnie W Durres byłem . Salut. :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Bajkowa wyspa 
trybeus, 2019.07.25 o 16:42
Fajny tekst...lubię podróżnicze...pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Bajkowa wyspa 
Wican, 2019.07.25 o 17:02
Za rok chyba też się wybiorę. Będę chciał wejść na najwyższy szczyt oraz pochodzić więcej po lewadach. Bardzo tam kwiatowo. A jeszcze kolejne czasy postaram się spędzić na Azorach. Coś mnie tam urzekło.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑