słowa kluczowe: Literatura i film.
Kultura i sztuka2019.10.08 09:31

Literatura i film

 
 
Może lepiej byśmy się poznali, gdy idzie o nasze zainteresowania?
 

Postanowilem popełnić tego bloga, aby być może, każdy chętny komentator, mógł poznać zainteresowania kulturowe. Podzieliłem tekst na kilka części: literatura, muzyka, film, sport. Oczywiście, wybór często w takich wypadkach będzie impulsywny, ale jednak będzie wskazywał pewne kierunki.

Najlepsza książka:

1. "Cichy Don", Michaił Szołochow

2. "Książę Srebrny", Aleksy Tołstoj

3. "Hadżi Murat", Lew Tołstoj

4. " No Logo", Naomi Klein

5. "Manuscrypt Chancellora", Robert Ludlum

Najlepszy muzyk:

1. Sektor Gaza

2. Emir Kusturica

3. Marko Perkovic

4. Daniel Landa

5. The Exploited

Najlpeszy film:

1. Don Camillo (cała seria z Fernandelem)

2. Żandarm (cała seria)

3. Różowa Pantera (z Peterem Sellersem)

4. Syriana

5. Teoria Spisku

Ulubiony sportowiec:

1. Jerzy Kukuczka

2. Anita Wlodarczyk (poznałem, bardzo fajna osoba)

3. Antoni Kolczyński

4. Jerzy Kusocinski

5. Andrzej Wroński (poznałem, miałem okazje popatrzeć na mistrza w akcji)

Nie robilem podziału na Polacy czy zagraniczni, ale wśród sportowców zrobię. Najlpesi zagraniczni,wg mnie:

1. Felix Trinidad

2. Diego Maradona

3. Aleksander Karelin

4. Azumah Nelson

5. Frankie Fredericks

 

707 odsłon średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Literatura i film   
Ikulalibal, 2019.10.08 o 10:22
// Don Camillo (cała seria z Fernandelem)//

Nie jest w Polsce zakazany? to dziwne.Przecież ukazuje klimaty u nas niepojęte a nawet niedopuszczalne.
Ten nakręcony na przełomie 50 i 60 serial ,pokazuje włoskie prowincjonalne miasteczko.Miejscowy proboszcz (tytułowy don Fernandel) w przeszłości partyzant aktualnie sympatyk partii chadeckiej,co rusz popada w "konflikt" z miejscowym wójtem który dla odmiany jest komunistą.Konflikty broń boże nie prowadzą do żadnych poważnych skutków albowiem w gruncie rzeczy obydwaj "przeciwnicy" to ludzie poczciwi którzy zawsze jakoś się dogadają i porozumieją.
To we włoskiej tradycji bo w naszej taki konflikt musowo musi prowadzić do tragedii a porozumienie jest absolutnie niemożliwe.U nas ideowy konflikt musi toczyć się na najniższych szczeblach drabiny społecznej.Ludzie na samym dole powinni się wadzić,skakać sobie do gardeł,nienawidzić.Tylko wówczas elity mają święty spokój i mogą się dogadywać z wielkim dla siebie pożytkiem.Wyłącznie dla siebie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Literatura i film 
Wican, 2019.10.08 o 11:09
Na necie znalazłem z lektorem polskim tylko jedną część. Gdy Don Camillo był w Moskwie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Literatura i film   
Ikulalibal, 2019.10.08 o 12:34
W naszej telewizji puścili kilka odcinków we wczesnych 80-tych.I pierwsze co mnie w nim ujęło to właśnie klimat.U nas w tym czasie ideowy spór Solidarność-Komuniści przeorywał społeczeństwo a na filmie ciepło i łagodność.Ale ostatecznie myślę sobie (wtedy tak sobie myślę),to tylko film.Jeśli nie liczyć kosztu taśmy i gaży aktorów to bez większych trudności na ekran można przenieś dowolny sen.
Ale minęło bardzo wiele lat i refleksja nieoczekiwanie powróciła.Nieoczekiwanie bo w związku z odsłonięciem pewnego pomnika wdzięczności.
W 1908 w Messynie miało miejsce jedno z największych w XX w trzęsień ziemi.W jednej chwili duże miasto runęło grzebiąc tysiące mieszkańców.W tym czasie na redzie stało wiele statków i okrętów różnych flot,ale tylko marynarze floty Imperium Rosyjskiego natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej. +pl.wikipedia.org
Załogi pancernika Cesarewicza +pl.wikipedia.org Sława +pl.wikipedia.org Admirał Makarow +en.wikipedia.org i Bogatyr +en.wikipedia.org swoim oddaniem i zaangażowaniem tak zostali zapamiętani że ocaleni mieszkańcy złożyli śluby że jak tylko nieco się pozbierają natychmiast ufundują pomnik wdzięczności.Ale tymczasem w Rosji wydarzyła się rewolucja i przez dziesięciolecia ZSRR posiadający pewne wpływy we włoskiej partii komunistycznej naciskał aby pomnika nie stawiać.Jego zaistnienie burzyłoby jeden z głównych mitów rewolucji 1905 i 1917 o nieznośnych stosunkach w armii a zwłaszcza flocie Imperium Rosyjskiego.O gnębieniu prostych marynarzy przez oficerów,o arogancji dowództwa itd itp.A przecież przez mieszkańców Messyny zapamiętani byli zupełnie inaczej.
Pomnik odsłonięto w 2012 r +st4.depositphotos.com

+chimeramyth.blogspot.com

Przy okazji w ruskiej tv pokazano kilka filmów przypominających o tragicznych wydarzeniach roku 1908r.Pokazano też fragmenty włoskich reportaży dokumentalnych w których bohaterowie opowiadali jak przez te lata ocaleni starali się odszukać i nawiązać kontakt ze swoimi wybawcami lub ich rodzinami,na jakie napotykali trudności,kto im przeszkadzał,kto rzucał kłody pod nogi.I wtedy odsłoniła się znów rzeczywistość rodem z serialu Don Camillo.To utwierdziło mnie w przekonaniu że owe pogodne klimaty to nie kwestia landrynkowego scenariusza.Oni po prosu tacy są.

PS
mimo usilnych starań nie udało się odnaleźć poszczególnych bohaterskich matrosów albowiem "Car swołocz i ciemiężca" wszystkich;od najmłodszego majtka po dowódców arystokratów,odznaczył tym samym medalem i tą samą gratyfikacją pieniężną.

film dokumentalny (oczywiście tylko dla agentów) "Aniołowie z morza" (tak mieszkańcy Messyny nazwali ruskich marynarzy,aniołowie bo nieśli ratunek ale też o od białego munduru) +www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Literatura i film 
Wican, 2019.10.08 o 13:20
Dzięki. Nie znałem tej historii.
Ale pański tekst też porzypomniał mi sytuacje z Biesłanu. Gdy Osetyńcy sami nagle ruszyli do akcji, to chłopaki z Alfu od razu ruszyli z pomocą. Mimo, że akurat mieli obiad i czekali na rozkazy, na efekty pracy negocjatorów, itd. Ruszyli często bez hełmów i kamizelek. Spontanicznie. Bodaj dowódca oberwał w głowę a ruszył właśnie bez chełmu. Oni nie kalkulowali.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Literatura i film   
Ikulalibal, 2019.10.08 o 15:28
//Oni nie kalkulowali//

A inni kalkulują i jakby lepiej na tym wychodzą.
W polskiej i angielskie edycji wikipedi piszą że pomocy mieszkańcom Mesyny udzielili również marynarze floty brytyjskiej ale to niezupełnie prawda.Idzie o to że zarówno trasa jak i wszystkie inne szczegóły dotyczące rejsu wojskowych okrętów podlegają ścisłemu regulaminowi.Zarówno okręty jak i jego załogi nie mogą zachodzić do tych portów które im się podobają,schodzić na ląd w dowolnym miejscu itd.Wszystko jest z góry określone regulaminem a wszelkie zmiany muszą być uzgodnione z wyższym dowództwem.
Takie tragedie jak ta mesyńska na szczęście nie zdarzają się często więc nie uwzględnia ich regulamin.Brytyjskie jednostki zwróciły sie do dowództwa o pozwolenia zejścia na ląd i podjęcie akcji pomocowej.Dziś trwałoby to kilkadziesiąt minut ale w tamtych czasach na odpowiedź trzeba było czekać kilka dni.Aż kilka dni.Dlatego brytyjscy marynarze dopiero po kilku dniach,tych najgorszych, przyłączyli się do akcji.
Zaś rosyjscy natychmiast ryzykując że Petersburg nie pochwali tej samowoli.A i najjaśniejszy pan zdegraduje a na dodatek wyśle na Sybir.Jak to mają we zwyczaju okrutni tyrani.

//Bodaj dowódca oberwał w głowę a ruszył właśnie bez chełmu//

Chyba chodzi o Dymitra Rozumowskiego.Już za życia był legendą,Biesłan okazał się dla niego ostatnią akcją.W rodzinnym Uljanowsku doczekał się pomnika. +sun9-39.userapi.com

w klipie występują już dorosłe "dzieci Biesłany" te podczas ewakuacji których zginęło dziesięciu wymienionych z imienia i nazwiska specnazowców.Zdjęcia wykonane są w historycznej dziś sali gimnastycznej biesłańskiej szkoły.
+www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Literatura i film   
Jasiek, 2019.10.08 o 16:27
Karelin od razu przyszedł mi na myśl gdy napisałeś o Wrońskim. Ten zapytany podczas jednego z wywiadów o Karelina powiedział, że miał wrażenie jakby zderzył się z ciężarówką. Chodziło chyba o jakiś sparing.

Wśród osób które biegają warto byłoby wspomnieć Cliffa Younga - celowo nie użyłem słowa sportowiec, bo to w zasadzie konsekwentny... farmer (i to jest piękne). W wieku ponad 60 lat przebiegł supermaraton z Sydney do Melbourne (ponad 800 km) w stroju farmerskim łącznie z kaloszami i... wygrał :-)

Co do filmów to wrażenie robi"Devils" Russella i "Ostatnie kuszenie Chrystusa".
Dla rozrywki najbardziej lubię chyba obejrzeć thriller sensacyjny lub s-f.

A co do muzyki... no cóż, jest jak ocean o rozmiarze Wszechświata

Książka: "Za mało czytam" ;-)

5*

Mega pozdro!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Literatura i film 
Wican, 2019.10.08 o 20:10
Zapasy za młodu trenowałem. W Celulozie Kostrzyn. Trochę żałuję, że na studiach dałem se spokój. Ale poznałem wspinaczkę. Na początku na ściankach a potem górska. Na Himalaje jednak mnie nie stać, a nie będę się zastawiał dla wyprawy. Może gdybym nie miał rodziny
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑