słowa kluczowe: Polska, Słowianie.
Historia2019.09.28 08:46

Dawna Słowiańszczyzna

 
 
Trochę o początkach Słowian, opartych na źródłach historycznych, ewentualnie na naukach pomocniczych historii. Nie na bajkach.
 

W naszym kręgu blogerskim i komentatorskim pojawia się teoria o Wielkiej Lechii, co nie znajduje potwierdzenia w żadnych chyba źródłach. Ale niektórzy w to wierzą, choć ta wiara jest mniej racjonalna niż wiara w Boga.

Mam napisany tekst o bitwie warszawskiej ale postanowiłem go rozszerzyć i przedstawić genezę wojny polsko-bolszewickiej i opisać cały przebieg wojny, a nie tylko samą bitwę. Wtedy okaże się, jaką "łajzą" wówczas okazał się Józef Piłsudski. Stąd ten zostanie podzielony na części i zacznę go publikować pod koniec roku (myślę, że to będzie listopad).

Ale wracając do mitycznej Lechii to zacznę ogólnie a w kolejnych częściach, będę przedstawiał źródła i obalał pseudoźródła. Regularności nie obiecuję, gdyż wkrótce rozpocznę kolejne studia i czas trochę ograniczony przez to będę miał. Ale będę na Kujawach co 2 tygodnie.Choć to może bardziej Pomorze? Świecie.

Najpierw o domniemanych początkach Słowian. Dziwnym trafem, twórcą slawistyki był Niemiec Gottfried von Herder. Jego poglądy w ogóle wpłynęły na rozwój koncepcji narodu jako ludu (volk). Dużo z tego przejęli polscy romantycy. Jednak to nie tekst o niemieckich myślicielach, a podałem pewien przykład. Wnioski niech każdy wciągnie sam.

Nie stworzyliśmy imperium o spisanych dziejach. Stąd legenda o Wielkiej Lechii to właśnie mit, a nie stan faktyczny. Inaczej byłoby pełno źródeł pisanych na ten temat. Nie było przywódców-prawodawców, zostawiających po sobie świątynie i miasta. Nie było myślicieli, a ponoć pierwszym spisanym przez Słowian słowem była "strawa", co zresztą może świadczyć o praktyczności.

"Historia to sztuka oparta na faktach" (Norman Davies). Badanie historii Słowian jest trudne. Taki Herodot uważał, że Śłowianie (on pisał "Neurowie", ale często utożsamia się Neurów ze Słowianami) raz do roku zamieniają sie w wilki, a Jordanes twierdził, że Wisła płynie z Zachodu na Wschód. Wiarygodnych źródeł pisanych brak. To może wykopaliska? 

 Tu przedmiotem badań nie są dwuznaczne zapiski, ale konkretna materia – cegła, brosza czy nagrobek. Archeolodzy zwykli uważać, że tam gdzie wykopano garnek „w typie praskim”, czyli ręcznie lepione, nieozdobione naczynie, tam gdzie doszukano się śladów po kwadratowej półziemiance z paleniskiem w jednym z kątów – tam na pewno mieszkali Słowianie. Dla tych badaczy kolejne obszary zasięgu słowiańszczyzny wyznaczają owe garnki i półziemianki, ale przecież ludzie mówiący tym samym językiem mogli żyć w skrajnie różnych kulturach materialnych.

Czyli wykopaliska też niepewne. To może genetyka, bo przecież kolebki „słowiaństwa” poszukują nie tylko archeolodzy i lingwiści, ale także antropolodzy i genetycy. Zdaniem tych ostatnich charakterystycznym genem dla Słowian jest R1a1 – haplogrupa występująca w męskim chromosomie Y, czyli przenoszona niemal bez zmian z ojca na syna. Na kontynencie europejskim występuje on u 63 proc. Serbów łużyckich (z Niemiec), 56,4%– –60 proc. Polaków, 44–54 proc. Ukraińców i 50 proc. Rosjan. Najstarszą „genetyczną kolebką” Słowian byłoby w myśl tych badań południe Europy. Sęk w tym, że choć falsyfikacja danych genetycznych jest praktycznie niemożliwa, to ich fałszywa interpretacja – prawdopodobna. Wszystko dlatego, że słowiańskość to pojęcie przede wszystkim lingwistyczne, nie antropologiczne. Podobnie wysoki jak w Polsce odsetek nosicieli R1a1 spotyka się w Europie wśród Węgrów (którzy pod względem językowym nie mają nic wspólnego nie tylko ze Słowianami, ale w ogóle z całą indoeuropejską grupą języków) i u 80 proc. Celtów.

W następnej części przedstawię najstarsze źródła, tyczące obecności Słowian na tych ziemiach, czasami wykraczając poza nie. I odnoszę wrażenie, że te źródła to terra incognita dla wyznawców Bieszka czy Białczyńskigo..

 

.

 

548 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Dawna Słowiańszczyzna   
Ikulalibal, 2019.09.28 o 09:49
//W następnej części przedstawię najstarsze źródła tyczące obecności Słowian (...)I odnoszę wrażenie, że te źródła to terra incognita dla wyznawców Bieszka czy Białczyńskigo.. //

Czekam na to z wielką niecierpliwością.Mając jednocześnie nadzieję iż ma pan świadomość tego że prócz "wyznawców Beszka czy Białczyńskiego" (kimkolwiek oni są), istnieją też inni.
Uważam że nie przedstawi pan niczego zaskakującego ale nie przesądzam.Poczekam.
Tymczasem przypominam:

"U nas tradycji (historycznej na dworze książęcym ) żadnej nie było.Nikt nie wiedział czyim synem jest pierwszy książę chrześcijanin bo historia dopiero od niego się zaczęła.Gdzie na koniec nie tubylec -patriota,lecz obcy przybłęda acz na podstawie relacji krajowej, dawne dzieje spisywał" -Aleksander Bruckner 1924 r
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dawna Słowiańszczyzna 
Wican, 2019.09.28 o 09:59
Bruckner, Gieysztor, ale też Kolberg. I trochę starych rzeczy. Ale Bieszk się posiłkuje pseudoProkoszem, a nie źródłami. Chciałbym, aby była poważna dyskusja. Sam też chętnie się czegoś dowiem, bo wiem, że nie "pozjadałem wszystkich rozumów".
Sięgnę do heraldyki, kiedys specjalizowałem się demografią i genealogią, ale obecnie na uczelniach nie można być niezależnym. Wolę starsze dzieje, choć niestety są też upoloityczniane, od czasów gdy poznałem kręgi z Ośrodka Studiów Wschodnich, Wspólnoty Polskiej, czy IPN.
A tutaj będę wdzięczny gdy ktoś w komentarzach podrzucał jakieś źródła czy opracowania będzie. Bo ja nie twierdzę, że jestem wszechwiedzący
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dawna Słowiańszczyzna   
Ikulalibal, 2019.09.28 o 11:59
Nie wiem po co podjął się pan tego zadania.Żeby udowodnić cze jacyś dwaj faceci są w błędzie? Uważam że "szkoda czasu i atłasu".
Musi pan sobie zdać sprawę z trudności na jakie pan napotka.
Najpierw brak materiałów w j.polskim.To skutek tego że jak pan słusznie zauważył sprawa jest upolityczniona.Ale cały szkopuł w tym, że jeśli nie od zawsze, to od dość dawna była upolityczniona.Po pierwsze dlatego że pierwsi kronikarze byli najczęściej niemieckimi mnichami więc czy to świadomie czy też podświadomie wyznający wyższość własnego czyli germańsko-chrześcijańskiego świata nad pogańsko-słowiańskim.Niestety to bardzo często rzucało się cieniem na ich kronikarską działalność.
Wadę tę jako pierwsza ujawniła Katarzyna II będąca z urodzenia i wykształcenia Niemką.Kiedy przebywając w Moskwie zapoznała się (a historię bardzo lubiła)z historią zapisaną wedle innych tradycji okazało się że to co wiedziała i to czego się dowiedziała to dwie różne historię.
Idzie o to że historia Polski stanowi wyjątek bo spisywali ja gównie Niemcy.Zaś historię większości Słowian,a już zwłaszcza wschodnich i południowych ,spisywali historycy,kronikarze,misjonarze,pochodzący z Bizancjum.A zatem Grecy,Syryjczycy,Ormianie,Aleksandryjczycy.Jednym słowem ludzie nie tylko mający w kronikarstwie większe tradycje ale na dodatek wolni od "niemieckich wad".
Tak więc Wican musi sobie zdawać sprawę że do większości materiałów na temat słowiańszczyzny nie dotrze.Ale nie dlatego że są ukryte w tajnym miejscu ale dlatego że nigdy nie ukazały się w j.polskim.Dbał o to (żeby się nie ukazały) w równym stopniu KRK jak i zdominowani jego wpływami "patrioci".
Nawet żadnej z kilku poważnych prac Mauro Orbini nigdy nie
przetłumaczono. +pl.wikipedia.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dawna Słowiańszczyzna 
Wican, 2019.09.28 o 13:37
ALeż znam też źródła czeskie i ruskie. I to będzie świadczyć, ze żadne imperium Lechitów nie istniało. Bo skoro Rusini i Czesi mają źródła a "Lechici" nie? Raczej mi chodzi o pokazanie źródeł. Na pewno wykroczę poza teren Polski. A niemieckie źródła też warto czytać. Dzięki nim, sporo wiemy o Obodrzycach, Wieletach i innych zachodnich ludach słowiańskich. Imiona SŁowian połabskich są znane bodaj od 7 wieku. A nasi władcy?
Tak naprawdę, nie wiem co wyjdzie z tej mojej pracy. Ale zirytowałó mnie Jacek Boki podając źródła mało wiarygodne. Próbował do tego się wciąć bloger Zbigniew Jacniacki, a oni źródeł nawet nie znaja. Wszak można użyć opracowania Borisa Rybakowa nawet. Nie wiem, ile będzie części. Zacząłem spontanicznie i tak będzie dalej. Kalkulował nie będę. I może sam się czegoś dowiem
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dawna Słowiańszczyzna   
Ikulalibal, 2019.09.28 o 16:20
Zatem proszę pamiętać że prócz "ograniczoności" materiałów tyczących wiadomej materii czyha na pana następna pułapka.A mianowicie falsyfikacje.
Jak z początkiem wieku XX szykowały się WASPY do likwidacji euroazjatyckich imperiów to ich (waspów) działania szły w kilku kierunkach.Najbardziej znana jest sprawa wspierania i finansowania ruchów lewicowych ale były też i inne. Na przykład "panslawistyczne".A choć ośrodek finansujący wszystkie przedsięwzięcia był jeden:Jacob Schiff i rodzinnie z nim skoligacona finansjera żydowska, to ośrodki rozpowszechniające fałszywe idee były dwa:instytut przy chicagowskim
uniwersytecie i SSEES (UCL School of Slavonic and East European Studies ) .Zwłaszcza ostatnia placówka służyła kształceniu kadr dla przyszłych środkowoeuropejskich kolonii które zaistnieją zaraz po tym kiedy "słowiańskie narody" zrzuciły jarzmo niewoli.
Pan już powołał sie na Normana Daviesa a przecież to znamienity absolwent owej placówki.Zaufanie do niego to już kwestia pańskiego sumienia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dawna Słowiańszczyzna 
Wican, 2019.09.28 o 17:17
A to wiem. Ale do tego jestem raczej dobrze przygotowany. Na studiach analizowałem teksy z czasów nowożytnych, ale też gotyk niemiecki. SPoro na dokumentach pracowałem. Na starych dokumentach.
Myślę, że pułapek uniknę a jak nie, to liczę że komentatorzy wykażą mi po prostu błąd. Bo wszystkich rozumów nie pozjadałem.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑