słowa kluczowe: cywilizacja, gps65, państwo.
Idee2019.08.24 15:23

Co zamiast państwa?

 
 
Państwo działa tylko i wyłącznie dlatego, że większość jest mu posłuszna. Wystarczy więc, że rozwiną się ruchy nieposłuszeństwa obywatelskiego, by państwo powoli zanikło. To nie musi być rewolucja, to nie musi być jakiś przełom polityczny, to może być powolna erozja. Uniezależnianie się od państwa, budowanie wspólnot je zastępujących może być powolne i długie.
 

       Ja bardzo często krytykuję państwo [1] jako takie. Jestem antypaństwowcem. Uważam, że państwo należy zniszczyć, zlikwidować, zniwelować. No ale co w zamian? Czy jedyną alternatywą dla państwa jest anarchia, chaos i ciągła walka każdego z każdym?

       Otóż w zamian niemoralnych państw socjaldemokratycznych [2], które obecnie okupują Polskę i Europę, proponuję po prostu cywilizację - czyli jedno wielkie mocarstwo europejskie [3] - moralny, wolnościowy, wolnorynkowy obszar stojący na fundamentach naszej europejskiej cywilizacji [4] - terytorium zgodne z naszymi wielowiekowymi tradycjami. Proponuję wolnościową, libertariańską wspólnotę europejską, dla której wzorcem organizacyjnym będzie monarchia watykańska, czyli Kościół katolicki.

       Taki związek cywilizacyjny to przede wszystkim ogólne, krótkie, zwięzłe prawo publiczne oparte o zasady nieagresji [5] i samoposiadania, a pod nim hierarchia praw prywatnych opartych o zasadę subsydiarności, oraz konkurencyjne, komercyjne aparaty przemocy [6] wykonujące te prawa oraz prywatne firmy, które zajmą się wszelkimi sprawami potrzebnymi ludziom. Wzorcami, choć niedoskonałym, takiej unii były dawna Rzeczpospolita i średniowieczna Islandia.

       Nasza cywilizacja [4] wypracowała dużą różnorodność wspólnot - oswoiła wspólnoty pierwotne, rody i plemiona i wytworzyła na ich bazie tysiące innych różnorodnych wspólnot - typu: rodziny, wsie, folwarki, miasta, grody, gildie, gminy, powiaty, kantony, województwa, prowincje, dzielnice, hrabstwa, księstwa, kraje, unie, konfederacje, kluby, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia, korporacje, firmy, spółki, syndykaty, konsorcja, koncerny, kooperatywy, zrzeszenia, partie, ligi, stronnictwa, frakcje, kliki, klany, związki, koterie, narody, religie, kościoły etc... Nie potrzeba nic wymyślać, nie potrzeba tworzyć żadnych nowych systemów czy wspólnot - należy po prostu wrócić do naszych cywilizacyjnych tradycji i odrzucić te destrukcyjne tradycje bizantyjskich imperiów opartych o siłę i przemoc - i odrzucić te nowoczesne, nieudane eksperymenty socjaldemokratyczne wymuszane przez terytorialny monopol na przemoc.

       Władza powinna być oparta na autorytecie, tak jak to się dzieje w rozproszonej terytorialnie monarchii watykańskiej, a nie na monopolistycznej terytorialnie przemocy, tak jak się to dzieje w państwach. Przemoc powinna być stosowana tylko w obronie przed przemocą innych. Wszelkie ludzkie wspólnoty powinny być oparte o dobrowolność – i w praktyce tak się dzieje – wyjątkiem są tylko państwa. To są wyjątki, ale wyjątkowo destrukcyjne i szkodliwe. Likwidacja współczesnego państwa opartego o przemoc nie oznacza likwidacji aparatu przemocy, nie oznacza likwidacji porządku, nie jest likwidacją wspólnot ludzkich.

       Proponuję zaprzestać budowania państw. Państwo to antyutopia. To nie działa i nie może działać. Dwa tysiące lat nieudanych prób [7] powinno wystarczyć by zaprzestać tych eksperymentów z państwami i imperiami. To się udaje w innych cywilizacjach, ale u nas, w Europie, nie działa. My wolimy wolność, różnorodność, mobilność, pluralizm, swobodę i tolerancję. Nasza cywilizacja oparta jest o przykanie miłości [8], które wyklucza inicjowanie przemocy, co jest podstawą wszelkich państw.

Grzegorz GPS Świderski

 

 
 
 

446 odsłon średnio 1 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Co zamiast państwa? 
Zbigniew Jacniacki, 2019.08.24 o 18:00
Państwa są rzeczami-osobami prawnymi a nie utopiami.
Są przepisem, któremu ludzie służą całym sercem , umysłem i przede wszystkim swoją energią-pracą.

Przez wieki to, co nazywamy państwami, przyjmowało różną formę.
Zależało od technologi, którymi dysponowano.

Współcześnie realne jest myślenie o państwie globalnym, gdyż są technologie umożliwiające formatowanie miliardów ludzi, aby postępowali według przepisów globalnego państwa.

Nie przepis-sztuczna inteligencja jest złem, błędem, grzechem...
Człowiek niszczy swoją godność , gdy służy rzeczy.
Ale, gdy przyjmuje postawę dbania o rzecz, nie występuje zagrożenie dla godności osoby ludzkiej.

Można to zilustrować przykładem rzeczy -samochodu.

Gdy życie nasze kręci się wokół upiększania samochodu, budowania dla niego garażu- pięknego, gdy samemu mieszka się w gorszych warunkach, gdy poświęcamy więcej czasu na konserwację niż na zastanowieniu się dokąd chcemy nim dojechać, to sygnał , że coś nie tak z naszą samoświadomością.

Na pytanie, czy koszty "reprezentacyjne najjaśniejszej republiki" nie są zbyt "ciężkie" do udźwignięcia, aby samochód-państwo przewiozło cokolwiek pożytecznego dla człowieka, już zabraknie odwagi.

Dbajmy o państwo i odchudzajmy tę rzecz od zbędnych czynności.
Nie służmy państwu, bo "oficjalni reprezentanci" państwa wrzucą nam na barki koszty utrzymania ich rodzin i... kochanków.
A są to koszty życia na wysokim poziomie.
Bo im się należy.
Reprezentują przecież "państwo".

Najlepiej dbanie o państwo zacząć od sprawdzenia,
czy samemu nie jest się zbędnym kosztem....

Jeżeli tak, to prawdopodobnie będziesz orędownikiem "służenia" państwu
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Co zamiast państwa? 
miarka, 2019.08.24 o 20:04
"Państwo działa tylko i wyłącznie dlatego, że większość jest mu posłuszna. Wystarczy więc, że rozwiną się ruchy nieposłuszeństwa obywatelskiego, by państwo powoli zanikło"

Kurna GPS, kiedy Ty wreszcie przestaniesz idiotyzmy wypisywać?
Głosisz dokładnie faszystowskie poglądy, że państwo i jego władze państwowe to jedno.
A fuj.

Nie ma innych możliwości na obywatelskie nieposłuszeństwo jak niemoralność władz państwowych, a nawet sprzeciw sumienia wobec tego czego od nas oczekują.

To nie ma absolutnie nic wspólnego z państwem. Każdy normalny obywatel utożsamia się z państwem i jego celami, nawet jest gotowy życie oddawać za jego władze ... pod warunkiem że jest pewny że są moralne, że myślą o nim i narodzie w sposób odpowiedzialny, mądry i dalekowzroczny.

A bez państwa i narodu to jest chaos. - Na początku chaos, na końcu chaos. To co uporządkowane wraca do nieuporządkowania, czyli wzrasta entropia, czyli nieuporządkowanie, czyli "róbta co chceta - ja już ręce umywam, bo marnie widzę wasz koniec jak się poważnie w garść nie weźmieta".


"Nasza cywilizacja [4] wypracowała ..."

Też bzdura. To są tylko rzeczy wstecznie przypisywane cywilizacji.
- Cywilizacja to wyłącznie kryterium porównawcze i antropologiczne. - | musi umrzeć żeby ją gdzieś kwalifikować i z czymś umarłym porównywać.
Nie ma większych naturalnych organizacji żywych ludzkich społeczności jak narody.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Co zamiast państwa? 
GPS, 2019.08.25 o 15:11
Bzdura.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Co zamiast państwa?   
Jasiek, 2019.08.25 o 08:25
Z całą pewnością masz rację, ale każdy kij ma dwa końce i dlatego powinniśmy zdobyć się na uprzejmość i puścić... Niemcy przodem! :-)

Pozdro!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Co zamiast państwa? 
Wican, 2019.08.26 o 11:56
Państwo jest polityczną organizacją społeczeństwa. A autor niczym jakiś komuch, proponuje państwo europejskie. A każda utopia to niemal pewne stosy trupów. I wbrew enucjacjom autora, libertarianizm katolicki nie jest. I nie jest częścią naszej cywilizacji
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Co zamiast państwa? 
GPS, 2019.08.26 o 14:18
Tylko, że ja moje tezy uzasadniam. Komentarz typu: "nie, bo nie" jest głupkowaty.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Co zamiast państwa? 
miarka, 2019.08.26 o 15:56
GPS znowu jest poniżej wszelkiej krytyki, i jeszcze nie uznaje argumentacji że buduje utopię bo jak piszesz " każda utopia to niemal pewne stosy trupów. I wbrew enucjacjom autora, libertarianizm katolicki nie jest. I nie jest częścią naszej cywilizacji"

Jak to nie są argumenty merytoryczne to co nimi jest?
On chyba znowu oczekuje określana tezy i antytezy do każdej jego bzdury w każdym punkciku, a później sam chce na tej podstawie orzekać kto ma rację...

A swoją drogą, to i Ty mu tutaj się podkładasz (mógłby Ci np. przybałamucić że w państwie europejskim też by było społeczeństwo). Nie na długo, bo na to też jest argument, że nie będzie zgodności ideowej we wspólnym systemie wartości (z którego później ma wynikać spójny system prawa).
A bez zgodności co do spójnego systemu prawa każda utopia się rozpadnie. Przemoc jej nie utrzyma w ryzach.

Owszem, państwo organizuje życie społeczne w nim, ale samo nie jest wynikiem zorganizowania się społeczeństwa, a narodu.
Pozanarodowe elementy społeczne, które z narodem właścicielskim państwa chcą wiązać swoją przyszłość dopiero do niego dołączają.

A on by chciał budować społeczność na samych elementach ... :-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Co zamiast państwa? 
GPS, 2019.08.26 o 23:14
Bzdura poniżej wszelkiej krytyki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2020   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑