słowa kluczowe: Bałkany, Gazprom, Rosja, Turcja.
Świat2021.04.06 00:06 00:14

Rosyjskie gazociągi przekształcają Europę.

 
 
Bardzo głośna jest sprawa budowy gazociągu Nord Stream2, który  może pozbawić Ukrainę  dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu przez ukrainskie terytorium. Znana jest rola Polski i Krajów Bałtyckich w popieraniu interesów Ukrainy i  sankcje amerykańskie  dla wszystkich, kto będzie uczestniczył w budowie tego gazociągu.
 

Budowa gazociągu  powoli  się zbliża do finału, bo Niemcy, mimo wszelkich zagrożeń z gazociągu nie rezygnują.  

Jest jeszcze inny dramt związany z rosyjskim gazociągiem. Jakiś czas temu Rosja budowała South Stream przez Morze Czarne który miał zaopatrywać w gaz Bałkany. Miał przechodzić przez terytorium Bułgarii do Serbii i dalej do Węgier i Austrii... I na wieść o tym w Bułgarii zjawiła się grupa senatorów amerykańskich z ś. p. J. McCain'em na czele i jak oni tam tupnęli to nie tylko upadł rząd bułgarski, ale nawet solidny South Stream się rozwalił.
https://www.euractiv.com/section/energy/news/bulgaria-s-government-to-collapse-over-south-stream/

Nie minęło od tego czasu nawet dziesięć lat, senator McCain już gdzieś walczy w zaświatach i tupot amerykański nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś. Powoli rozkwitła współpraca Rosji i Turcji do tego stopnia, że Turcja kupiła rosyjski system obrony przeciwlotniczej a w miejsce planowanego South Stream powstał TurkStream, który obok Blue Stream, uruchomionym w 2010 roku, od 2020 roku zaopatruje Turcję w rosyjski gaz. I tu należy nadmienić, że Turcja, po USA jest najpotężniejszym człokiem NATO.

Podobnie jak projekty rurociągów Nord Stream i Nord Stream 2, TurkStream został zaprojektowany, aby umożliwić rosyjskiemu gazowi dotarcie na rynki europejskie bez konieczności przepływu przez Ukrainę.
Od tego Turkish Stream powstały odnogi gazociągów do państwa europejskich. Alternatywnie powstała druga linia TurkStream 2, która jest kontynuowana z na granicy turecko-bułgarskiej, gdzie została połączona z istniejącym systemem rurociągów transbałkańskich.

I chociaż TurkStream ostatecznie był projektem o niższym profilu, z pewnością w porównaniu z Nord Stream 2, jego wpływ był nie mniej znaczący, zmieniając trasę dostaw niemal całkowicie dla sześciu krajów.
Co nie oznacza, że ​​te kraje - Turcja, Bułgaria, Grecja, Macedonia Północna, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina - są mniej zależne od rosyjskiego gazu, biorąc pod uwagę, że TurkStream zmienił tylko kierunek, w którym gaz trafia na rynek.
Dalsza rozbudowa rurociągu w krajach Europy Południowo-Wschodniej i Środkowej leży w gestii zaangażowanych krajów. Do transportu gazu wykorzystana zostanie zarówno istniejąca infrastruktura, jak i budowa nowych gazociągów. Dla Gazpromu preferowaną opcją jest eksport gazu z drugiej linii do Bułgarii, Serbii, Węgier, Słowacji i Austrii.
Południowy korytarz gazowy oraz istniejące i planowane terminale LNG w Chorwacji i Grecji w południowo-wschodniej Europie to narzędzia zaprojektowane, aby pomóc w tym zadaniu.

Więc co się zmieniło od czasu powstania TurkStream i jego niedawnej ekspansji na lądzie? Główny wpływ miał na samą Turcję.
Od początku 2020 r. Wszystkie przepływy rosyjskiego gazu do Turcji są przesyłane przez istniejącą 16 mld m3 / rok Blue Stream pod Morzem Czarnym lub przez turecki ciąg TurkStream o pojemności 15,75 mld m3 / rok.
Jak dotąd Bułgaria jest krajem w południowo-wschodniej Europie, który doświadczył największej zmiany od czasu powstania TurkStream.
W 2019 roku Sofia otrzymała 2,4 mld m3 rosyjskiego gazu na trasie transbałkańskiej Ukraina-Mołdawia-Rumunia i przepuściła kolejne 4 mld m3 do Turcji.
Szybko do przodu o rok, a wolumen otrzymany przez Mołdawię z Ukrainy, spadł prawie do zera, a TurkStream zamiast tego zaopatruje rynek bułgarski. Łącznie 6,5 mld m3 gazu TurkStream przepłynęło przez granicę turecką do Bułgarii w 2020 r. Przy tym Serbia też dostała część gazu z TurkStream przez Bułgarię, a część przez Mołdawię z Ukrainy.
Grecja i Macedonia Północna otrzymują teraz cały swój rosyjski gaz przez TurkStream, a nie przez Ukrainę.
Jest to zgodne z komentarzami Millera ze stycznia, kiedy powiedział: „Turcja, Grecja i Macedonia Północna zwiększyły w 2020 roku zakupy gazu od Gazpromu”.
Oznacza to, że przepływy TurkStream do Europy południowo-wschodniej są bliższe przepustowości europejskiej nitki rurociągu wynoszącej 15,75 mld m3 / rok.
Wolumeny mają wzrosnąć jeszcze w 2021 r. - Lidrzy bułgarscy twierdzą, że ​​trasa w Bułgarii i Serbii została tylko „częściowo ukończona” i jej przepustowość zwiększy się od drugiej połowy 2021 r.
„Jeśli rozbudowa linia TurkStream przez Bułgarię i Serbię zostanie zakończona, Gazprom przekaże tranzyt gazu na Węgry, także przez TurkStream 2. Dla Ukrainy oznacza to dodatkowe straty w tranzycie w wysokości 10-12 mld m sześc. Rocznie” Mówi się, że nowe połączenia na granicy z Serbią i związana z nim infrastruktura lądowa po ukończeniu, w październiku 2021 roku, będą importować dodatkowe 6 mld m3 gazu rocznie przez właśnie TurkStream.
Tymczasem Węgry mają wejść do partii pod koniec 2021 roku.
Ukraina od 1 kwietnia nie będzie już przesyłać gazu do Rumunii, ponieważ wymagane ilości są teraz dostarczane przez rosyjski gazociąg TurkStream 2 - mówi szef ukraińskiego operatora GTS.
„Od 1 kwietnia dostawy gazu do Rumunii są w całości dostarczane przez Bułgarię za pośrednictwem TurkStream 2. Teraz tranzyt na południe przez Ukrainę jest realizowany tylko dla mołdawskich konsumentów” - napisał 4 kwietnia na Facebooku dyrektor generalny LLC Gas Transmission System of Ukraine (GTSOU) Serhiy Makogon.


https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/natural-gas/020821-russias-turkstream-link-continues-to-redraw-se-european-gas-map
https://www.unian.info/economics/energy-security-ukraine-loses-gas-transit-to-romania-over-russia-s-pipe-11377675.html

 

118 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
interesariusz, 2021.04.06 o 10:34
Nadal lansujesz polorykański, co to są "wolumeny"?

Należy przypomnieć, iż już dawno temu USraelski okupacyjny nierząd w Polsce postawił się Rosji i odmówił budowy przez Polskę rurociągu tylko po to, aby wymusić budowę nowej rury przez Ukrainę. Okupacyjny nierząd przedkłada interesy banderowców nad interesy Polaków. A Polacy nie chcą się zbuntować, uwielbiają USraelitów, to ich idole.

Tymczasem USraelici na serio rozważają wszczęcie wojny w Donbasie tylko po to, aby zablokować północny potok 2.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
Anna PK., 2021.04.06 o 16:31
"Wolumen" jest polomerykańskim słowem? Nie wiedziałam.

Jest to bardzo użyteczne pojęcie, bo może oznaczać wartość, zawartość, napięcie, a więc jak pisze niefachowiec o czymś w czym się nie bardzo orientuje, to "wolumen" jest jak znalazł.

W cytowanym przypadku chodzi o to co się dzieje w rurze gazowej. "wolumen otrzymany przez Mołdawię z Ukrainy" czyli wartość?, ilosć?, ciśnienie?, To wszystko razem, spadło do zera. ;))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
interesariusz, 2021.04.06 o 19:13
tak, tak, ameryckie pojęcia są bardzo użyteczne, a ideologia wyjątkowa i nie do zastąpienia.

Jak mniemam pisujesz dla tych Polaków, którzy aż wyłażą ze skóry, aby zostać jankesami.

Ja nie, jankesi mnie wkurzają niemalże każdą odzywką.

Skoro Polska jest pod okupacją, to jedno, co możemy, to zachować własną kulturę i język.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
Anna PK., 2021.04.06 o 19:42
No proszę, już nawet wyciągnięto broń patriotyzmu. Proszę sobie wziąć na wstrzymanie.

"Wolumen" nie jest amerykańskim słowem.

"Formą pierwotną był wolumen, który w starożytności oznaczał najpierw zapisany zwój papirusu bądź pergaminu, a następnie każdy rękopis oprawiony w grubą księgę, w foliał (foliant; to inaczej egzemplarz składający się z arkuszy złożonych na pół). Dopiero później pojawiło się słowo wolumin."

Lumen- to z łaciny, oznacza światło.

Wolumen obecnie, to mieszana wartość i zawartość czegoś. Książki wydaje się w wolumenach.
A resztę proszę samemu pogoogać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
interesariusz, 2021.04.06 o 20:15
i tak też było używane to słowo w "starożytnym polskim",

może zamiast spierać się o drobiazg (przytyk na początku mojej wypowiedzi), warto zająć było się jej treścią.

A co do samego słowa, może warto najpierw powtórzyć sobie, jak się go użyło.

Mnie zemdliło.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
Anna PK., 2021.04.06 o 20:22
Moje wyrazy współczucia. Piszę tak jak umiem, a na starość nie będę się dostosowywać do takich wrażliwych jak Pan. Trudno.
//Mnie zemdliło.//
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
interesariusz, 2021.04.07 o 16:34
No cóż, ja mam przeciwną postawę, uczę się całe życie, i tylko żałuję, że sił mi nie starcza na istotne postępy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
Anna PK., 2021.04.07 o 17:52
Postawa godna pochwały. A ja specjalnie się nie przykładam ani do nauki, ani nie pouczam innych, no...może tylko wtedy, kiedy ortografia "bije po oczach".

Każdy ma własny sposób na życie. ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
Anna PK., 2021.04.07 o 18:51
Coś do przyswojenia...

Co to jest podpisany wolumin systemowy?
macOS Big Sur kontynuuje ochronę Maca zapewnianą przez systemy Mojave i Catalina, dodając technologię kryptograficzną uniemożliwiającą dostęp i wykonywanie plików nieposiadających prawidłowego podpisu kryptograficznego Apple. Wszystkie pliki systemowe są chronione na podpisanym woluminie systemowym (SSV). Ta zaawansowana technologia woluminu systemowego zapewnia jeszcze lepsze zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem i próbami naruszenia systemu operacyjnego.
Umożliwia to także przeprowadzanie uaktualnień oprogramowania w tle, dzięki czemu czas wymagany do ponownego uruchomienia Maca i ukończenia uaktualnień jest znacznie krótszy.

+support.apple.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polska przekształca Rosyjskie gazociągi 
interesariusz, 2021.04.07 o 21:30
chwytanie prawą ręką za lewe ucho,

to rozwiązanie raczej śmierdzi monopolem, niż zabezpieczeniem, oczywiście zabezpiecza, ale czemu tak?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑