słowa kluczowe: Europa, Rosja, Ukraina, Włochy.
Świat2021.03.31 18:29 04.01 01:30

Wiadomości małe i duże.

 
 
W zeszłym tygodniu na oficjalnej stronie internetowej Florencji poinformowano mieszkańców, że mogą teraz zgłosić się do drugiej edycji konkursu „Fiori a Fiorenza”, w którym zostanie oceniona osoba posiadająca najpiękniejszy balkon pod względem roślin i kwiatów.
 

Konkurs rozpoczął się w 2020 roku po podpisaniu porozumienia między władzami a Toskańskim Stowarzyszeniem Ogrodniczym na rzecz promocji świadomości ekologicznej miasta i bezpośredniego zaangażowania mieszkańców w działania upiększające jego wizerunek.
To jest to co ja lubię. Brawo Florencja.
https://www.themayor.eu/en/a/view/flowers-on-the-balcony-and-florence-is-blooming-7563


29.03. 21, odbyło się wirtualne spotkanie Merkel, Macron'a i Putina w sprawie Ukrainy  i wojn y w Donbasie. Zeleńskiego nie zaproszono, bo on w sprawie zakończenia wojny w Donbasie nic nie zrobił i nie ma z nim o czym gadać. W Ukrainie poruszenie, "nic o nas bez nas", ale jakoś to wszystko i mimo wszystko się bez Ukrainy odbywa.
"Wyraźnie stoimy na stanowisku, że bez Ukrainy nie można podejmować żadnych decyzji w sprawie Ukrainy. Liderzy innych krajów mogą wspomnieć i wyrazić swoje stanowisko na temat sytuacji w określonym regionie lub w określonym kraju. ”- powiedziała rzecznik prezydenta Julia Mendel w komentarzu dla Ukrinform.
https://ukraina.ru/exclusive/20210331/1031004143.html

Ukraina, największy na świecie eksporter oleju słonecznikowego i netto pszenicy, wprowadzi zakaz importu tych towarów z sąsiedniej Rosji - podał rząd w opublikowanej w środę rezolucji.
Rząd zakazał również importu środków powierzchniowo czynnych, papieru gazetowego, tektury, papieru siarczanowego i tektury siarczanowej, papieru toaletowego, serwetek kosmetycznych, ręczników, obrusów i serwetek.
Lista obejmuje również kontenery, pudła, worki, worki do pakowania, liny z innych stali stopowych, narzędzia wiertnicze, inne wózki i wózki do wyważania podwozia, osie, koła i ich części.
https://www.dailysabah.com/business/economy/ukraine-bans-russian-sunflower-oil-wheat-imports

Sąd Apelacyjny w Paryżu uchylił decyzję arbitrażu inwestycyjnego w sprawie Oschadbank przeciwko Rosji, uznając, że sąd arbitrażowy nie ma jurysdykcji nad wywłaszczonym majątkiem ukraińskiego państwowego Oschadbanku na Krymie,który jest we władaniu Rosji.
https://www.unian.info/economics/ukraine-s-oschadbank-the-bank-loses-case-vs-russia-on-compensation-of-crimean-assets-11372632.html

Serbia nie miała tak entuzjastycznych relacji prasowych od czasu pierwszej wojny światowej. Biedny kraj, według standardów europejskich i nękany korupcją, mimo to prowadzi jedną z najszybszych na świecie kampanii szczepień przeciwko COVID-19 - trzecią w Europie pod względem całkowitych dawek na osobę. Tysiące Bośniaków, Macedończyków i Czarnogorców przekroczyło granicę, aby otrzymać bezpłatne zastrzyki. Prezydent Aleksandar Vucic ma dobrze zorganizowaną walkę z pandemię.
Na rządowej stronie poświęconej zdrowiu, Serbowie mogą zarejestrować się, aby otrzymać chińską szczepionkę, rosyjską, zachodnią lub jakąkolwiek inną dostępną. Około trzech czwartych oddanych dotychczas szczepień odbyło się dzięki Chińczykom.
https://www.economist.com/europe/2021/04/03/serbia-is-outpacing-nearly-every-country-in-the-eu-at-vaccination

Emerytowany generał porucznik armii amerykańskiej Ben Hodges został oskarżony o „jawne i prymitywne kłamstwo” po tym, jak podał w wątpliwość konsensus, że Rosja straciła miliony ofiar podczas II wojny światowej, twierdząc, że wszyscy byli Ukraińcami.
Hodges jest byłym dowódcą armii Stanów Zjednoczonych w Europie, a obecnie służy jako lobbysta w Centre for European Policy Analysis (CEPA), grupie nacisku z siedzibą w Waszyngtonie i Warszawie, która promuje agendy amerykańskich kontrahentów wojskowych w Europie Wschodniej. Oprócz interesów przemysłu zbrojeniowego jest również finansowany przez Departament Stanu USA i NATO.
https://www.rt.com/russia/519708-general-world-war-disgust/

Minęły ponad dwa miesiące od objęcia władzy przez prezydenta USA Joe Bidena. Ton jego polityki wobec Chin stał się w zasadzie jasny - postrzeganie Chin jako „najpoważniejszego konkurenta”, uwypuklając konkurencję z Chinami na wielu polach, jednocześnie biorąc pod uwagę niezbędną współpracę i konfrontację. Jednak szczegółowe ramy, priorytety i mapa drogowa polityki Bidena wobec Chin są nadal niejasne.
Uwypukliły się zmagania i konkurencja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. To, czy polityka Chin Bidena może osiągnąć oczekiwane cele, w dużej mierze zależy od reakcji Chin.
https://www.globaltimes.cn/page/202103/1219905.shtml

Sondaż przeprowadzony przez europejską Radę Stosunków Zagranicznych (ECFR), ogólnoeuropejski think-tank wykazał, że obecnie istnieje znaczące poparcie dla inwestowania w obronność na szczeblu europejskim.
Wyniki ankiety są następstwem udziału prezydenta USA Joe Bidena w zeszłotygodniowym szczycie UE, na którym zarówno USA, jak i UE zobowiązały się do ożywienia stosunków transatlantyckich.
Ostatnim prezydentem USA, który wziął udział w spotkaniu przywódców UE, był Barack Obama w 2009 roku, kiedy był na szczycie w Pradze.
Badanie wykazało, że co najmniej 60% respondentów w każdym kraju objętym badaniem - uważało, że ich kraj nie może liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych w przypadku poważnego kryzysu.
Dwie trzecie ankietowanych wskazało, jak ważne jest, aby Europa dbała o własne zdolności obronne, zamiast polegać głównie na USA, przy czym poparcie to jest najbardziej widoczne w Portugalii (72 procent), Szwecji (71 procent), Hiszpanii (71 procent), Francji ( 70 proc.) I Polsce (69 proc.). Co ciekawe, 74 procent brytyjskich respondentów również podzielało ten pogląd.
W ankiecie stwierdzono również, że istnieje „głęboka ambiwalencja” wobec Stanów Zjednoczonych w przypadku konfliktu z Chinami lub Rosją - przy czym wielu Europejczyków jest skłonnych zachować neutralność w takim scenariuszu.
Autorzy ankiety mają również silne poczucie, że w ciągu następnej dekady Chiny prześcigną Stany Zjednoczone jako wiodące światowe supermocarstwo.
https://www.theparliamentmagazine.eu/news/article/very-few-europeans-believe-us-will-intervene-on-their-behal

 

61 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Wiadomości małe i duże. 
Anna PK., 2021.03.31 o 18:41
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zagroził zablokowaniem nadchodzącej dostawy 100 milionów dawek szczepionki Pfizer do Unii Europejskiej, chyba że jego kraj otrzyma większy udział.

Sprawa ma miejsce po tym, jak Rada Europejska potwierdziła zasadę proporcjonalnej dystrybucji w wydanym oświadczeniu.
+www.politico.eu
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wiadomości małe i duże. 
Anna PK., 2021.03.31 o 18:55
Wycofują decyzje Trumpa. Pentagon ogłasza nową politykę transpłciową.

Pentagon w usuwa politykę z czasów Trumpa, która w dużej mierze zabraniała osobom transpłciowym służenia w wojsku. Wychodzą nowe przepisy, które oferują osobom transpłciowym szerszy dostęp do opieki medycznej i pomoc w zmianie płci, powiedział The Associated Press rzecznik prasowy Pentagonu.
+www.msn.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑