słowa kluczowe: Krym, Rosja, Ukraina.
Świat2021.03.20 17:33 20:18

Komik idzie na wojnę.

 
 

Ukraina przyjmuje strategię „odzyskania” Krymu, grożąc wojną z Rosją. Autor: Jason Melanowski -17 godzin temu.

Ukraine approves strategy to “recover” Crimea, threatening all-out war with Russia - World Socialist Web Site (wsws.org)


 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ogłosił w tym tygodniu, że Krajowa Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zatwierdziła strategię, która ma na celu odzyskanie Krymu i reintegrację strategicznie ważnego półwyspu.

Krym, półwysep na Morzu Czarnym, został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 r. Po wspieranym przez USA skrajnie prawicowym zamachu stanu w Kijowie, stolicy Ukrainy.
 
Ogłaszając ruch na Twitterze, Kuleba napisał: „Sygnał jest jasny: nie tylko wzywamy świat, aby pomógł nam przywrócić Krym, Ukraina podejmuje własne, oddane i systemowe wysiłki pod przywództwem prezydenta [Wołodymyra] Zełenskiego”.
 
W ramach strategii „3 filarów” odzyskania Ukrainy Kuleba w szczególności stwierdził, że administracja Zełenskiego dążyła do „pełnej ukraińskiej suwerenności” nie tylko nad Krymem, ale także miastem portowym Sewastopolem, które służy jako siedziba rosyjskiej marynarki wojennej. 
 
Po komentarzach Kuleby prezydent Ukrainy Zełenski ogłosił na Twitterze utworzenie Platformy Krymskiej, którą rząd ukraiński określił jako „nowy format konsultacyjno-koordynacyjny zainicjowany przez Ukrainę w celu poprawy skuteczności międzynarodowej odpowiedzi na okupację Krymu. Jest to nowe wezwanie w zakresie bezpieczeństwa, nasilenie międzynarodowej presji na Rosję, zapobieganie dalszym naruszeniom praw człowieka, ochrona ofiar okupanta oraz zajęcie Krymu i jego powrót na Ukrainę ”.
 
Pierwszy szczyt nowo utworzonej grupy planowany jest na sierpień, a Zełenski poinformował, że rozmawiał już z UE, Kanadą, Wielką Brytanią i Turcją w sprawie utworzenia grupy.
 
Po stalinowskim rozpadzie Związku Radzieckiego port w Sewastopolu został wydzierżawiony Rosji przez kilka kolejnych rządów ukraińskich. Jego potencjalna utrata po wspieranym przez USA obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza w 2014 roku była powszechnie postrzegana jako jeden z głównych motywatorów aneksji militarnie strategicznego półwyspu przez Rosję.
 
Po trzech dekadach wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone wybuch trzeciej wojny światowej, która miałaby być prowadzona przy użyciu broni jądrowej, jest nieuchronnym i konkretnym zagrożeniem.
Jak doskonale wiedzą Kuleba i Kijów, każda próba narzucenia „pełnej suwerenności” rosyjskiej marynarki wojennej jednego z najważniejszych portów ciepłowodnych na Morzu Czarnym skutkowałaby wojną na pełną skalę, która groziłaby wybuchem trzeciej wojny światowej.
 
W poniedziałek w imieniu rosyjskiego  ministerstwa spraw zagranicznych, Maria Zacharowa potępiła komentarze Kuleby i Zełenskiego jako słabo zawoalowaną groźbę wojny o Krym.
 
„Wszystkie wysiłki Kijowa mające na celu odzyskanie Krymu są bezprawne i nie można ich interpretować w inny sposób, jak tylko jako groźbę agresji na  rosyjskich [federalnych] poddanych. Powtarzamy, że uznamy udział jakichkolwiek państw lub organizacji w takich działaniach, w tym w inicjatywie Platformy Krymskiej, za wrogie działanie wobec Rosji i bezpośrednie naruszenie jej integralności terytorialnej ”- zaznaczyła Zacharowa.
 
Eskalacja konfliktu z Rosją o Krym przez Kijów odbywa się w warunkach, w których kraj pogrąża się w trwającej od prawie siedmiu lat wojnie domowej we wschodniej Ukrainie. Wojna pochłonęła życie ponad 14 000 ludzi, 1,4 miliona wysiedlonych, a 3,5 miliona potrzebowało pomocy humanitarnej. UNICEF niedawno zauważył, że miliony w strefie działań wojennych nadal nie mają dostępu do czystej wody pitnej, a niektórzy nie mają regularnego dostępu do żadnej wody, nawet gdy liczba przypadków COVID-19 ponownie gwałtownie rośnie w całym kraju.
 
Ruch ukraińskiego rządu jest następstwem serii antyrosyjskich represji politycznych i przygotowań militarnych, które zaostrzyły zagrożenie wojną na pełną skalę. W lutym rząd Zełenskiego niedemokratycznie zamknął trzy popularne stacje telewizyjne prowadzone przez proroskiewskiego lidera opozycji i oligarchę Wiktora Medwedczuka z powodu „bezpieczeństwa narodowego”. Medwedczuk został później ukarany, a Kijów nadal oskarżał polityków opozycji i reporterów o „zdradę” za poparcie wynegocjowanego porozumienia z Moskwą w sprawie kontrolowanych przez separatystów regionów wschodniej Ukrainy.
Rozprawa została w przewidywalny sposób potępiona przez Kreml, który argumentował, że pokazuje, iż Kijów próbuje „siłą rozwiązać problem Donbasu we wschodniej Ukrainie”.
 
Obserwatorzy międzynarodowi we wschodniej Ukrainie również poinformowali ostatnio o gwałtownym wzroście liczby przypadków naruszenia zawieszenia broni zarówno przez ukraińskich żołnierzy, jak i wspieranych przez Rosję separatystów. W tym roku zginęło już 10 ukraińskich żołnierzy.
Podczas gdy Zełenski został pierwotnie wybrany w 2019 roku na podstawie odrzucenia skrajnie prawicowego militarystycznego nacjonalizmu, za którym opowiadał się jego poprzednik Petro Poroszenko, teraz Zełenski przyjmuje potencjalnie jeszcze bardziej lekkomyślną strategię. Wiele wskazuje na to, że jest w tym wspierany przez Stany Zjednoczone.
W zeszłym tygodniu artykuł w Washington Post zasugerował, że Zełenski desperacko pragnie odebrać telefon od prezydenta USA Joe Bidena, ale jeszcze go nie otrzymał. Op-ed poparł ostatnie represje polityczne Zełenskiego i wezwał go do jeszcze bardziej agresywnego działania przeciwko Rosji.
"Pan  Zełenski ma teraz okazję nawiązać z panem Bidenem partnerstwo, które mogłoby zdecydowanie przyspieszyć próbę uwolnienia się Ukrainy od Rosji i przyłączenia się do demokratycznego Zachodu. Powinien to wykorzystać ”- nalegała redakcja gazety.
 
W rozmowie z Politico cytowano byłego amerykańskiego urzędnika bliskiego administracji Bidena, który powiedział: „Zełenski zasługuje na to, aby siedział i czekał na swoją kolej na telefon. Nie wkłada całych sił, by walczyć z korupcją. W rzeczywistości prorosyjscy oligarchowie na Ukrainie zdobyli ogromną władzę od czasu przejęcia władzy przez Zełenskiego. Więc musi być twarda miłość z Zełenskim, kiedy dochodzi do rozmowy jeden na jeden ”.
 
Ukraina jest silnie uzależniona od pomocy wojskowej i wsparcia Stanów Zjednoczonych w konfrontacji z Rosją. W poniedziałek Pentagon ogłosił pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy,wysokości 125 mln dolarów, pierwszy przydział pomocy na Ukrainę pod rządami Bidena. Pozostało jeszcze 150 milionów dolarów w ramach przyznanych przez Kongres środków na Inicjatywę Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy w 2021 roku. Jednak pieniądze te nie zostaną uwolnione, dopóki Departament Obrony i Państwa nie potwierdzą wspólnie, że Kijów poczynił „wystarczające postępy” w zakresie „reformy wojskowej”.
 
 
Podczas gdy Biden jeszcze nie rozmawiał z Zełenskim, w siódmą rocznicę aneksji Krymu przez Rosję,  Biały Dom wydał oświadczenie popierające Ukrainę w sporze, stwierdzające: „Stany Zjednoczone nie uznają i nigdy nie uznają rzekomej aneksji półwyspu przez Rosję, a my będziemy stanąć po stronie Ukrainy przeciwko agresywnym aktom Rosji ”. 
W swojej lekkomyślnej eskalacji militarnej rząd Zełenskiego kieruje się także głębokim kryzysem społecznym i politycznym na samej Ukrainie. Jego poparcie polityczne gwałtownie spadło, gdy krajowa gospodarka i system opieki zdrowotnej zostały zdewastowane przez COVID-19, bez widocznych znaczących wysiłków w zakresie szczepień. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że ukraińska klasa rządząca, napędzana pogłębiającym się kryzysem wewnętrznym, będzie próbowała skierować te wewnętrzne napięcia na zewnątrz, co doprowadzi do wojny, która zagroziłaby życiu milionów ludzi.
 
 

181 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Komik idzie na wojnę. 
interesariusz, 2021.03.20 o 19:16
Dla mnie ważne jest w tym wszystkim tylko jedno,
dlaczego zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce, jest tylu wielbicieli hameryki, tak zapalonych wielbicieli, że gotowi są wyrzec się ojcowizny, byleby wszystko było jak w hameryce.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Anna PK., 2021.03.20 o 19:36
Jest to pozostałość z dzieciństwa, to są marzenia: "za górami, za lasami..."
Jest dużo pozytywnych mitów w które ludzie wierzą i nie przyjmują do wiadomości żadnych negatywów z życia Ameryki.
A politycy to oportuniści, wykorzystują mity po to aby utrzymać polityczną karierę.

Kiedyś ja też pytałam o to i pewien Polak mi objaśnił: Amerykanie nigdy nam żadnej krzywdy nie zrobili, a Rosja nas skrzywdziła i dalej krzywdzi..." cos w tym rodzaju.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.03.20 o 21:11
Razi mnie powtarzane słowo "aneksja".
Mieszkańcy Krymu opowiedzieli za włączeniem a skład FR w legalnym, zgodnym z Kartą ONZ, referendum.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Anna PK., 2021.03.20 o 21:27
//Razi mnie powtarzane słowo "aneksja".//

Nie powinno razić. Annex, to uzupełnienie, lub dobudowanie nowej części do czegoś już istniejącego. Może być rozbudowanie domu o dodatkowe pomieszczenia, może być annex do książki, albo uzupełnienie do dokumentów.
Aneksja Krymu, to przyłączenie półwyspu do Rosji.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
interesariusz, 2021.03.20 o 22:09
aneksja «włączenie siłą przez państwo całości lub części terytorium innego państwa»

Ale się nie przejmuj, Polacy w Polsce też mówią po polorykańsku.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Anna PK., 2021.03.20 o 22:53
Ta polska definicja jest niescisła, a wręcz szkodliwa. I proszę tego nie zwalać na nikogo, bo angielska definicja jest taka.

Aneksja, formalny akt, na mocy którego państwo ogłasza swoją suwerenność nad terytorium dotychczas znajdującym się poza jego domeną. W przeciwieństwie do cesji, w której terytorium jest nadawane lub sprzedawane na mocy traktatu, aneksja jest aktem jednostronnym, który staje się skuteczny przez faktyczne
legitymizowany przez ogólne uznanie.

Annexation, a formal act whereby a state proclaims its sovereignty over territory hitherto outside its domain. Unlike cession, whereby territory is given or sold through treaty, annexation is a unilateral act made effective by actual possession and legitimized by general recognition.
+www.google.ca
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
interesariusz, 2021.03.21 o 10:18
Doprawdy, proszę nas, Polaków, nie pouczać, jak mamy się wysławiać, pouczać z anglosaskich pozycji, z anglosaską mentalnością i światopoglądem.

wiele podobnie brzmiących słów ma u nas inne znaczenie.

Niestety, niedouczeni polaczkowie (mówię o tych mieszkających w Polsce), już zupełnie nie kumają, co w języku polskim oznaczają takie słowa jak: projekt, przedsięwzięcie, funkcjonalność, użyteczność.

Mnie nie dziwi, że ktoś na antypodach nie wie, co w języku polskim oznacza słowo aneksja.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. A dlaczego, niby nie? 
Anna PK., 2021.03.21 o 13:33
//Doprawdy, proszę nas, Polaków, nie pouczać, jak mamy się wysławiać, pouczać z anglosaskich pozycji, z anglosaską mentalnością i światopoglądem.//

Boi się Pan anglosaskich mentalności i poglądów? ;)))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. A dlaczego, niby nie? 
interesariusz, 2021.03.21 o 16:04
Nie, nie boję się, ale uważam, że trzeba je odróżniać, a nie bezmyślnie mieszać z naszymi.

Młodzi niby Polacy to w zasadzie przyjmują anglosaską kulturę, znaną z filmideł, i paplają w podpatrzonym stylu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Anna PK., 2021.03.21 o 14:06
Kiedyś tu wspólnie z synem informatykiem, głowiliśmy się na polskim słowem "spacja". Patrz Pan, jaki ten polski język bogaty! ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Komik językowy 
interesariusz, 2021.03.21 o 16:06
Ogólnie, to naukowcy i informatycy mają na co dzień styczność z angielskim, i z braku czasu i refleksji nie podejmują wysiłku, aby nazwać (a nie przetłumaczyć słowo) coś po polsku.

Nie jestem w stanie używać np. Windows po polsku. Polską wersję językową tworzyli debile. Oooo, przepraszam, młodzi wykształceni z wielkich miast.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.03.20 o 22:54
W języku politycznym to słowo ma ściśle określone, pejoratywne znaczenie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Anna PK., 2021.03.20 o 22:59
//W języku politycznym to słowo ma ściśle określone, pejoratywne znaczenie.//

To zależy od tego, kto dokonuje aneksji, czyli to jest zgodne z "prawem Kalego"
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.03.20 o 23:17
Masz trochę racji. W języku propagandy ważne są interesy tych, którzy płacą.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. Ważne aby stworzyć złudzenie... 
Anna PK., 2021.03.20 o 23:49
Zależy od dobrego przygotowania i organizacji. Nawet nie pomyślisz, że za zwykłymi motylkami mogą się ukryć silne zdrowe chłopy. ;)))

+www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
interesariusz, 2021.03.21 o 10:20
Z czym Ty tu wyjeżdżasz, w jakim języku politycznym?

A słownik języka polskiego masz?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
Jarosław Ruszkiewicz, 2021.03.21 o 13:52
"Język polityczny" to skrót myślowy, dziwię się, że tego nie rozumiesz.
W obrębie każdego języka są różne "slangi" (ups... miało być gwary) branżowe.
Twoja "dbałość" o język polski jest czasami groteskowa.
Język polski pełen jest zapożyczeń, gdyby je wszystkie wykreślić to mielibyśmy problem z porozumieniem się.

Masz Wielki Słownik Wyrazów Obcych? Zawiera około 40 000 haseł i podhaseł, w tym prawie 14 000 zamieszczonych po raz pierwszy w ostatnim wydaniu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. 
interesariusz, 2021.03.21 o 16:08
Nie ściemniaj, tylko zajrzyj do słownika, nie, nie języka politycznego, tylko języka polskiego.

Zobaczysz to, co napisałem wyżej. Sam podałbym nieco inną definicję.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Komik idzie na wojnę. Jarek, to powiedz jakie słowo ... 
Anna PK., 2021.03.21 o 18:12
Jak w języku politycznym określa się POZYTYWNE zajęcie terenu jednego państwa przez drugie?
Może to będzie to słowo "zabór"? ;)

//W języku politycznym to słowo ma ściśle określone, pejoratywne znaczenie.//
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑